Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostrava! Kamera! Oko! Ostrava přivítá vlastní filmový festival

Kultura

  9:04
PRAHA - Třetí největší město republiky má konečně i svou vlastní filmovou přehlídku. Festival Ostrava Kamera Oko zaměřený na kameramanskou tvorbu startuje tento pátek.

Adelheid (1969) foto: Bonton Home VideoReprofoto

Desetidenní mezinárodní filmový festival Ostrava Kamera Oko, jehož první ročník začíná 25. září, má dvě specializace: tvorbu kameramanů a snímky spojené s jeho domovským městem. "Ostrava je město, které je na pořádání festivalu nejvhodnější," říká producent Čestmír Kopecký, iniciátor vzniku přehlídky. "Má velkou aglomeraci, je to mezinárodní město se třemi vysokými školami a víme, že tady diváci za kulturou chodí. Festival si jistě najde svoje místo," dodává. Akce je zároveň součástí kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015.

Festival bude slavnostně zahájen tento pátek v 19 hodin odhalením pamětní desky režiséra, producenta a filmového kritika Karla Reisze na domě č. 25 v ulici 28. října, kde vyrůstal. V rámci zahájení pak bude promítnut film Maminka to nedovolí, který ostravský rodák a jeden ze zakladatelů britské nové vlny Reisz natočil, a slavné drama Ten sportovní život, jež produkoval. Souvislost s Reiszem má i uvedení dokumentu Matěje Mináče Síla lidskosti: Nicholas Winton, neboť slavný filmař patřil mezi děti, jež sir Nicholas Winton zachránil před holokaustem. Ceremonie proběhne za účasti filmařova bratra Pavla a režisérky Věry Chytilové – další slavné rodačky z Ostravy, jíž festival připravil vlastní sekci.

Flirt se slečnou Stříbrnou
Při zahájení bude souběžně ve světové předpremiéře k vidění nový film Tomáše Vorla Ulovit miliardáře. Uldrich vážný i nevážný V rámci sekce Česká kameramanská škola se své pocty dočká také František Uldrich, jemuž Asociace českých kameramanů letos udělila cenu za celoživotní dílo. Výběr z jeho tvorby představí Uldrichovu zřejmě nejvýznamnější spolupráci s režisérem Františkem Vláčilem (Adelheid, Údolí včel), ale i odlehčenější filmová díla, na kterých se podílel (Vorlíčkova komedie Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky).

V posledních dvou jmenovaných titulech hraje filmový i divadelní režisér a herec Jan Kačer, který v Ostravě dlouhá léta působil. V jemu náležející sekci budou k vidění i filmy Flirt se slečnou Stříbrnou a Ostravě věnované drama Město mé naděje, jež režíroval.

Na vyobrazení vizuálně přitažlivého hostitelského města na plátně se zaměří nadžánrový blok Ostrava ve filmu. Obsahuje dokumenty (Zpráva z černé díry, Industriální elegie) i hrané filmy (legendární Vorlův Kouř), tituly staré (němý snímek Šachta pohřbených idejí z roku 1921, který byl léta považován za ztracený) i novější (Sluneční stát od Martina Šulíka).

Samostatnou sekci bude mít Televizní studio Ostrava, jež v roce 2005 oslavilo půlstoletí existence. Právě v něm kdysi vznikly první televizní pořady pražského Divadla Sklep, jehož tvorbu festival představí ve dvou blocích a nabídne i živé vystoupení souboru v divadle Domu kultury města Ostravy. V ostravském studiu vznikl i dokumentární seriál Šumná města. Ve stejné programové sekci bude promítnuta také animovaná produkce pro děti oddělení Krátkého filmu Studia Prométeus – film Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni a sedmidílný večerníček Pohádkový dědeček.

Vizuál v první řadě
Mezinárodní sekce festivalu nabídne jedenáct vizuálně zajímavých zahraničních i českých filmů uvedených v české premiéře či jako předpremiéry titulů zařazených do běžné distribuce. Z tuzemských titulů to vedle Vorlova zahajovacího "Miliardáře" bude snímek Vladimíra Morávka Hrubeš a Mareš Reloaded, ze zahraničních například britskoirský Hlad či norský Na sever. Zvláštní uvedení čeká film Nikdy v neděli z roku 1960, v němž vystupuje řecká herečka a politička Melina Mercouri, zakladatelka projektu Evropské hlavní město kultury.

Sedm nových snímků z českých filmových škol ohodnotí v rámci Národní kameramanské studentské soutěže odborná porota. Za tradicí české kameramanské školy se potom ohlédne průřezový blok sahající od slavného Erotikonu (1929, kamera Václav Vích) přes Herzova Spalovače mrtvol (1968, Stanislav Milota) až po komedii Vrchní, prchni! (1980, Ivan Šlapeta). Filmová přehlídka bude slavnostně zakončena v sobotu 3. října předáním ceny vítězi Národní kameramanské studentské soutěže a předpremiérou filmu Náhradníci s Brucem Willisem v hlavní roli.

1. ročník Ostravy Kamery Oka potrvá od 25. září do 4. 10. Promítat se bude v šesti nezávislých sálech města Ostravy: v Minikině, kinech Vesmír, Art a Luna a v sálech klubu Atlantik a Stará Aréna. Foyer Staré Arény poslouží také jako festivalové centrum. Projekce v kinosálech doplní představení v klubech, v plenéru, ve veřejné zástavbě a promítání na fasády domů – například v dole Michal, ve Vítkovicích a na urbanistickém skvostu sorely, porubské Hlavní třídě. V sále Staré Arény a v Planetáriu se budou konat poslechy rozhlasových her a pořadů vyrobených v Českém rozhlase Ostrava.
Jednotné vstupné činí 50 korun. Kompletní filmový i doprovodný program a další informace jsou k nalezení na webových stránkách www.filmfestivalostrava.com.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat