Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostré krváky plné tequily i pohádky pro děti. Režisér Robert Rodriguez slaví 50 let

Kultura

  15:00
PRAHA - Režisér Robert Rodriguez je znám tím, že je schopný si své filmy natočit téměř sám bez doprovodného filmového štábu. V jeho režisérském portfoliu lze naleznout potoky krve, ale i zábavné podívané pro děti.

Režisér Robert Rodriguez a herečka Jessica Alba na festivalu v Benátkách foto: Reuters

V roce 1992 se mladý Robert Rodriguez sebral, vzal kameru svého otce a natočil na vlastní pěst akční podívanou Mariachi. Snímek, který stál zhruba 7 tisíc dolarů Rodriguez údajně financoval z peněz, které si našetřil jako účastník vědeckých výzkumů. Snímek mu přinesl cenu diváků na festivalu v Sundance a také pozornost filmové produkční společnosti Columbia Pictures. Začal se psát příběh jednoho z nejosobitějších filmařů současnosti.

Tehdy 27letý Rodriguez dostal od Columbia Pictures celých sedm milionů dolarů, aby natočil volné pokračování Mariachiho. Kromě akce snímek sázel i na chemii hlavní dvojce - Antonia Banderase a Salmy Hayekové. Na svůj nejúspěšnější film pak Rodriguez navázal v roce 2003 ještě snímkem Tenkrát v Mexiku.

Antonio Banderas jako Desperado. Snímek Desperado (1995). Režie: Robert...

Antonio Banderas jako Desperado. Snímek Desperado (1995). Režie: Robert Rodriguez.

Mezi Rodriguezovy počiny patří například i dva filmy ze série Grindhouse - Planeta Teror a Machete. Název Grindhouse označuje žánr, ve kterém dává příběh a vývoj postav přednost násilí a sexu. Pro ilustraci, v Planetě Teror je postava barové tanečnice Cherry Darlingové (Rose McGowanová), která má místo jedné nohy protézu vytvořenou z útočené pušky.

Město hříchu nikdy nespí

V roce 2005 Rodriguez natočil spolu s Quentinem Tarantinem filmovou adaptaci kultovního komiksu Sin City kreslíře Franka Millera. Černobílá fantazie, která lákala na celou řadu známých hereckých tváří (Bruce Willis, Jessica Albová, Elijah Wood, Mickey Rourke a další) se pak stala Rodriguezovým komerčně nejúspěšnějším filmem.

Mickey Rourke. Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil

Mickey Rourke. Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil

Na opačném konci Rodriguezova filmařského spektra jsou pak filmy pro děti, hlavně série Spy Kids. V ní se dva dětští špióni ztvárnění Alex Vegovou a Darylem Sabarou vždy postaví nějakému mezinárodnímu nebezpečí.  Podle návrhů svého tehdy sedmiletého syna Racera také Rodriguez natočil v roce 2005 lehce fantasmagorickou pohádku nazvanou dobrodružství Žraločáka a Lávovky.


Štáb o jednom muži

Rodriguez u svých filmů často není jen režisérem. Umí pracovat jako editor, obrazový ředitel, střihač, kameraman a skladatel. To mu v Hollywoodu vysloužilo přezdívku „Filmový štáb o jednom muži“. Příkladem může být například snímek Tenkrát v Mexiku který kromě režie celý i nasnímal kamerou, nastříhal a složil k němu soundtrack.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat