Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švédský premiér zachráncem. V Praze poznával komunismus, sňatkem Češce umožnil emigraci

Kultura

  10:00
PRAHA - V únoru uplyne třicet let od chvíle, kdy byl zavražděn švédský premiér Olof Palme. Jen málokdo ví, že jeho první manželka byla Češka. Poznali se v nenápadném malostranském domě U tří růží na Valdštejnském náměstí.

První švédský premiér Olof Palme. foto: Reprofoto

Olof Palme přijel do Československa soukromě. Bylo krátce po únoru 1948 a on chtěl poznat, jak vypadá komunismus v praxi. Navíc v zemi, jež byla na rozdíl od jiných států, které sovětský systém vlády přijaly, až dosud považována za západní a podobnou Švédsku.

Švédové asi našli zbraň, kterou byl zastřelen Palme

Jako záminku využil zasedání Mezinárodního svazu studentstva. Dívka ho provázela městem a pomáhala jako tlumočnice. Po několika dnech pozvala Palmeho do dvoupokojového malostranského bytu s kuchyní a malou pavlačí, ve kterém s maminkou bydleli.

Jmenovala se Jelena Rennerová a sympatickému Švédovi vypravovala o osudu tisíců československých vysokoškoláků vyloučených z fakult. Pocházela z politicky angažované rodiny – její otec Jan Renner, člen Národně-demokratické strany působil jako právník a poradce prvního československého premiéra Karla Kramáře. Dědeček z matčiny strany – Josef Seifert byl senátorem. Bratr Jan Renner vedl po válce Klub lidových akademiků, jedinou nesocialistickou studentskou organizaci, která zůstala povolena. Emigroval hned po únoru a v červnu osmačtyřicátého roku založil v Paříži Svaz československých svobodných studentů.

Olof Palme je postupem komunistů zděšený. A dívce, kterou očividně nečeká v Československu žádná smysluplná budoucnost, nabídne pomoc. Má nápad. Uzavře s ní formální sňatek.

Umožní jí emigrovat.

Fotografie zachycující Malou Stranu z knihy Dana Hrubého Pražské příběhy.

Svatba na dálku a atentát

Jaké byly další osudy Olofa Palmeno a Jeleny Rennerové?

Podle švédského historika Henrika Berggrena skutečně uzavřeli sňatek. Stalo se tak na dálku, pravděpodobně korespondenčně, v prosinci 1948. V době, kdy byl Palme na studentském setkání v Londýně. Poté, co československé úřady manželství zaregistrovaly, Jelena odjela. Olof Palme ji ve Stockholmu obstaral bydlení a formální svazek oba udržovali až do roku 1952. Dostatečně dlouho, aby Jelena neohrozila - prozrazením účelovosti - příbuzné v komunistickém Československu.

Moderní dějiny na Malé Straně

Okolnosti, za nichž se Olof Palme s Jelenou Rennerovou seznámili, popisuje Dan Hrubý v knize Pražské příběhy, Na cestě Malou Stranou, která vychází právě v těchto dnech. Autor postupuje malebnou pražskou čtvrtí dům od domu, ulici od ulice. Objevuje dosud neznámé a nepopsané osudy, spojuje jména s domy, v nichž dotyční žili. Vypravuje příběhy, jež se pro svou dramatičnost jeví takřka smyšleně. Jenže jsou skutečné...

Jak prožil svou poslední noc Vladimír Boudník? A jaké peklo panovalo za zdmi Werichovy vily? Proč se v krásné čtvrti zabíjelo a proč zde končil nejeden život sebevraždou? Čtenář se v knize dozvídá odpovědi. Ty doplňuje unikátní obrazový materiál stovek dosud často nepublikovaných fotografií, to vše v působivé grafické úpravě Heleny H. Zahrádecké.

Obal knihy Dana Hrubého Pražské příběhy.

Pak se rozvedli.

Jelena Palme vystudovala lékařství a v roce 1959 se znovu provdala. Tentokrát za slavného švédského pediatra profesora Rolfa Zetterströma. Ten se později stal členem Akademie věd i Výboru pro udělování Nobelových cen za lékařství a fyziologii. Pomáhal v řadě rozvojových zemí a prosadil také zákon, který zakazuje ve Švédsku fyzické tresty dětí. Společně měli tři děti – nejstarší dcera se jmenovala jako maminka, Jelena.

Také Olof Palme se znovu oženil. V roce 1956 si vzal svou druhou ženu Lisbeth. Jeho další osud je vcelku známý. V roce 1969 se stal předsedou švédské sociální demokracie a v následujících letech dvakrát úřadoval ve funkci předsedy vlády. Poprvé v letech 1969 – 1976, podruhé od roku 1982.

Osmadvacátého února 1986 byl při návratu z kina zavražděn. Postřelena byla i manželka Lisbeth. Přežila. Vrah nebyl nikdy vypátrán.

Fotografie J. Rouska z knihy Dana Hrubého Pražské příběhy.
Fotografie z Pražských příběhů.

První premiérova žena, Češka Jelena Zetterström žije dodnes na předměstí Stockholmu. S novináři ani historiky nekomunikuje.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...