Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tolkien se vysmál nacistům. Mrzí mě, že nemám židovské předky, psal do Německa

Kultura

  14:00
LONDÝN/PRAHA - Když německé nakladatelství chtělo po J. R. R. Tolkienovi důkaz jeho árijského původu, spisovatel jim odpověděl „od plic“ v dopise, který později vešel do dějin. Nacisté přitom některá Tolkienova díla vyhledávali.

J. R. R. Tolkien foto: MAFRA

V roce 1938 chtěl britský nakladatel Stanley Unwin svého nejznámějšího klienta dostat i na německý trh. Navázal tak kontakt s nakladatelstvím Rütten & Loening v Berlíně. Oslovil je s nabídkou německého překladu úspěšné Tolkienovy knihy Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. Takovou odpověď z Berlína ale pravděpodobně nečekal.

Z nakladatelství Rütten & Loening obratem přišla žádost o důkaz Tolkienova árijského původu. Tolkien je totiž původem jméno germánské. Spisovatele to natolik rozhořčilo, že poslal přes nakladatele nacistům pichlavou odpověď. V ní je nejdříve opravil z omylu, protože nacisté předpokládali, že mytická árijská rasa pocházela ze severu Evropy. Dále poznamenal, že lituje toho, že nemá židovské předky (viz celé znění dopisu dole). Zde je také vhodné připomenout, že J. R. R. Tolkien byl celý život zapáleným křesťanem. Na křesťanskou víru měl dokonce obrátit svého přítele, spisovatele C. S. Lewise, autora Letopisů Narnie.

Ian McKellen jako Gandalf v Tolkienově Pánovi prstenů.
Trilogie Pán prstenů vyšla poprvé v roce 1954.

Špatný nápad

Tolkien měl s Unwinem celou záležitost prodebatovat ještě před samotnou nabídkou do Německa. Spisovatel se svému nakladateli svěřil s tím, že nacistickou doktrínu upřímně nesnáší. Údajně také kvůli tomu, že měl mnoho židovských přátel, Unwina přemlouval, aby od nápadu německého překladu upustil úplně.

Spisovatel celý život zarytě popíral, že by jeho fantasy příběhy měly cokoliv společného se skutečnou geopolitickou situací. Čtenáři i kritici ale často viděli například v Železném pasu a Mordoru (dvě sídla zlých sil v trilogii Pán prstenů, pozn. red.) odkaz na Sovětský svaz nebo právě nacistické Německo. Zlý čaroděj Saruman se snažil v Železném pasu vytvořit dokonalou rasu Uruk-hai (česky též skuruti). Vyšlechtění Uruk-hai byli vyšší, silnější a vražednější než normální skřeti. Paralela s nacistickým nadčlověkem je zde patrná, i když to Tolkien tak možná ani nezamýšlel.

Zajímavé ovšem je, že nacisté sice Tolkiena nemuseli, ale část jeho děl jim sloužila dobře. Britský spisovatel se také proslavil jako autor textů o severské a germánské mytologii. Knižně vyšla například Legenda o Sigúrdovi a Gudrún (česky 2012, Argo) nebo Kullervův příběh (Kullervo je postava z finského národního eposu Kalevala. Kniha zatím česky nevyšla). Nacisté tak i v Tolkienových textech hledali důkazy o své nadřazenosti.

Celé znění dopisu Tolkiena pro nakladatelství Rütten & Loening

25. července 1938, 20 Northmoor Road, Oxford

Drazí pánové,
děkuji Vám za Váš dopis. Lituji, ale nejsem si zcela jist tím, co vlastně myslíte slovem árijský. Nejsem árijské rasy, ta vznikla v Indii a Íránu. Nejsem si vědom toho, že by moji předkové byli Indové, Peršani, Romové či spřízněné národnosti. Jestli Vás ale chápu správně a Vy se ptáte na to, zda mám židovské předky, pak musím odpovědět, že lituji, že žádné předky z řad nadaného lidu tohoto vyznání nemám. Můj prapraděda přišel do Anglie už v osmnáctém století z Německa. Můj původ je tak ryze anglický a já sám jsem občanem Anglie. To by mělo na vysvětlenou stačit. Zvykl jsem si nicméně na to, že se ke svému německému jménu hlásím s hrdostí. Činil jsem tak i během té politováníhodné války (první světové války, pozn. red.), když jsem sloužil v britské armádě. Nemohu si ovšem odpustit poznámku, že jestli se podobné dotazy na můj původ stanou v knižním světě pravidlem, tak není vzdálena doba, kdy se k německému jménu s hrdostí hlásit přestanu.

Vaše žádost vznikla jistě v souladu se zákony Vaší vlastní země, ale uplatňovat to na příslušníky jiného národa je krajně nevhodné. I kdyby to mělo (a že opravdu nemá) nějaký dopad na význam mé práce a její vhodnosti k publikování. K tomu jste si stejně dopomohli i bez odkazů k mému Abstammung (německy původ, pozn. aut.).

Věřím, že shledáte tuto odpověď jako dostačující.

S pozdravem,

J. R. R. Tolkien

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat