Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tři česká ‚nej‘ se sešla na albu rocku, blues a poezie

Kultura

  6:00
Je jen málo českých alb, která by byla vysloveně kultovním statkem a nebyla vydána po roce 1989 v aspoň jedné reedici. Titul Pár tónů, které přebývají, poprvé vydaný Pantonem v roce sametové revoluce je jedním z nich.

Václav Hrabě foto: archiv LN

Teprve nyní se podařilo zpřístupnit těm, kteří původní vinylovou variantu už dávno prodřeli, nahrávku prostřednictvím kompaktního disku.

Jehož jediným minus je absence původní obálky se stylovou fotografií Jana Saudka. Nahrávka, pořízená naživo v roce 1980 v Malostranské besedě, ale nic ze své působivosti neztratila. Sešla se na ní totiž „tři česká nej“.

Nejvýznamnější básník české beat generation Václav Hrabě (v té době už patnáct let po smrti), nejlepší český recitátor tohoto druhu poezie Mirek Kovářík a největší hvězda mezi českými rockovými písničkáři Vladimír Mišík se svou kapelou (ostatně plnou „nej“ na muzikantských postech).

Poezie Václava Hraběte je pro recitaci za hudebního doprovodu, inspirovaného převážně blues, přímo dělaná (básník sám byl ostatně také muzikant). To Mišík vycítil i ve vlastní tvorbě, jejíž část tvoří právě zhudebněné Hrabětovy básně.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat