Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Past na Iggyho Popa sklapla a přinesla desku Teatime Dub Encounters

Kultura

  17:15
PRAHA - Elektronické duo Underworld a punková legend Iggy Pop možná působí jako nesourodé hudební spojení. Už v polovině devadesátých let minulého století ale tito muzikanti dokázali, že si rozumí. Společně se podíleli na soundtracku k filmu Trainspotting a pomohli tak definovat hudbu přelomu milénia. Po 21 letech se muzikanti potkali znova a vznikla z toho krátká deska Teatime Dub Encounters.

Iggy Pop foto: Sukita

Ještě v roce 2016 to vypadalo, že Iggy Pop definitivně končí se svou hudební kariérou. Na tour, která doprovázela vydání jeho desky Post Pop Depression tehdy prohlásil: „Jsem unavený z toho, jak se na mě lidi pořád dívají,“ a dodal, že to, co si užívá nejvíc, jsou hodiny, které má sám pro sebe.

Vše se ale změnilo v roce 2017 po tom, co do kin vstoupilo pokračování Trainspottingu s názvem T2 Trainspotting. V reakci na nový snímek se formace Underworld rozhodla, že by na původní film ráda navázala také hudbou. Muzikanti z Underworld tak logicky přizvali i Iggyho Popa, který se s nimi podílel na skladbách k prvnímu dílu.

Iggy Pop (IVAN PROKOP – PHOTOPASS)
Kapela Underworld.

Člen Underworld Rick Smith nechtěl ponechat nic náhodě, tušil že k přesvědčení Iggyho Popa bude mít jen jednu příležitost. Dohodl schůzku v pokoji londýnského hotelu Savoy a pustil se do práce. Když Iggy Pop na schůzku dorazil, našel v pokoji kompletně vybavené hudební studio. Smithův záměr vyšel.

„Když jste konfrontováni s někým, kdo má připravené zatracené studio v hotelovém pokoji, na Skypu člověka, který nedávno vyhrál Oscara, zas*anej mikrofon přímo před sebou a 30 připravených kusů vypiplané muziky, prostě nechcete dělat ramena a mručet ‚hmm hmm‘, moje mysl se rozjela na plné obrátky,“ řekl později k setkání v londýnském hotelu Iggy Pop.

Výsledkem spolupráce jsou čtyři skladby, které tento týden vyšly na desce Teatime Dub Encounters. Energickou hudbu Underworl doplňuje Iggy Pop zpěvem i mluveným slovem.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat