Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Past na Iggyho Popa sklapla a přinesla desku Teatime Dub Encounters

Kultura

  17:15
PRAHA - Elektronické duo Underworld a punková legend Iggy Pop možná působí jako nesourodé hudební spojení. Už v polovině devadesátých let minulého století ale tito muzikanti dokázali, že si rozumí. Společně se podíleli na soundtracku k filmu Trainspotting a pomohli tak definovat hudbu přelomu milénia. Po 21 letech se muzikanti potkali znova a vznikla z toho krátká deska Teatime Dub Encounters.

Iggy Pop foto: Sukita

Ještě v roce 2016 to vypadalo, že Iggy Pop definitivně končí se svou hudební kariérou. Na tour, která doprovázela vydání jeho desky Post Pop Depression tehdy prohlásil: „Jsem unavený z toho, jak se na mě lidi pořád dívají,“ a dodal, že to, co si užívá nejvíc, jsou hodiny, které má sám pro sebe.

Vše se ale změnilo v roce 2017 po tom, co do kin vstoupilo pokračování Trainspottingu s názvem T2 Trainspotting. V reakci na nový snímek se formace Underworld rozhodla, že by na původní film ráda navázala také hudbou. Muzikanti z Underworld tak logicky přizvali i Iggyho Popa, který se s nimi podílel na skladbách k prvnímu dílu.

Iggy Pop (IVAN PROKOP – PHOTOPASS)
Kapela Underworld.

Člen Underworld Rick Smith nechtěl ponechat nic náhodě, tušil že k přesvědčení Iggyho Popa bude mít jen jednu příležitost. Dohodl schůzku v pokoji londýnského hotelu Savoy a pustil se do práce. Když Iggy Pop na schůzku dorazil, našel v pokoji kompletně vybavené hudební studio. Smithův záměr vyšel.

„Když jste konfrontováni s někým, kdo má připravené zatracené studio v hotelovém pokoji, na Skypu člověka, který nedávno vyhrál Oscara, zas*anej mikrofon přímo před sebou a 30 připravených kusů vypiplané muziky, prostě nechcete dělat ramena a mručet ‚hmm hmm‘, moje mysl se rozjela na plné obrátky,“ řekl později k setkání v londýnském hotelu Iggy Pop.

Výsledkem spolupráce jsou čtyři skladby, které tento týden vyšly na desce Teatime Dub Encounters. Energickou hudbu Underworl doplňuje Iggy Pop zpěvem i mluveným slovem.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat