Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Patnáctý Da Vinci se našel zásluhou českého grafika

Kultura

  20:31
PRAHA - Ještě před pár měsíci se věřilo, že maleb Leonarda da Vinci se dochovalo pouze čtrnáct. I díky českému grafikovi Václavu Hollarovi jich dnes známe patnáct. Žehnající Kristus se celá staletí skrýval pod vrstvami přemaleb a před půl stoletím byl vydražen za pouhých padesát liber.

Salvator Mundi Leonarda da Vinci byl po léta skryt pod pozdějšími přemalbami. foto: a archiv autoraČTK

Některé obrazy kolem sebe šíří tak silnou auru jedinečnosti, až na své diváky působí nezávisle na obraze samotném. Jestli byl nějaký umělec schopen podobně působivá díla vytvářet, byl jím renesanční malíř Leonardo da Vinci. Když roku 1911 ukradli jeho Monu Lisu z Louvru, do muzea se nahrnuly davy diváků.

Fascinovaně zíraly na dva prázdné hřeby, na kterých obraz doposud visel. A najednou zmizel. Na diváky stejným způsobem působí i příběhy opačné: Tam, kde dosud všichni viděli jen tuctovou renesanční malbu, se najednou zjevilo Leonardovo dlouho ztracené dílo. Něco podobného se bez nadsázky stane ne častěji než jednou za sto let.

Současná výstava Leonardo da Vinci, malíř milánského dvora v Národní galerii v Londýně je výjimečným podnikem. Z patnácti známých Leonardových maleb jich je v Londýně devět. Vzhledem ke svým astronomickým hodnotám cestují jen zcela výjimečně. Výstava je proto obdivuhodná nejen pro krásu vystavených děl, ale i mimořádné diplomatické nadání pracovníků galerie, schopných podobně koncentrovaný leonardovský zážitek zorganizovat. Jestli má tato unikátní výstava ještě nějaký tahák navíc, pak jím je „nový“, poprvé veřejně prezentovaný obraz Leonarda da Vinci.

Na výšku má 65 centimetrů, široký je 45 centimetrů. Vidíme na něm žehnajícího Krista, spasitele světa, v ikonografickém typu vyobrazení známém jako Salvator Mundi. Pravou rukou žehná a v levé drží průzračnou kouli, symbol světa a vesmíru. Obraz vznikl někdy okolo roku 1500 a ve své době byl známý a populární. Dochovalo se několik jeho popisů a kopií. Někdy před rokem 1650 se dostal do britských královských sbírek. Z roku 1650 se dochovala rytina českého grafika Václava Hollara, který se v dobách třicetileté války uchýlil do Londýna.

Takto zachytil roku 1650 Leonardův obraz Václav Hollar

Jeho vyobrazení vzniklo na objednávku vdovy po králi Karlovi I. Václav Hollar jím reprodukované dílo jasně identifikoval jako práci Leonardovu, zachycenou podle originálu. Ze všech známých kopií a historických reprodukcí je ta Hollarova nejdetailnější a nejpřesnější. Posloužila proto jako jeden z klíčových důkazů, že se skutečně jedná o Leonardův obraz.

San Giovanni Battista od Leonarda da Vinciho

Okolo roku 1660 se Leonardův Žehnající Kristus dostal do sbírek vévody z Buckinghamu. V roce 1763 se však dílo opět vrátilo do královských sbírek. Co se s ním dělo mezi léty 1783 a 1900, není doloženo. Když ho okolo roku 1900 koupil sir Frederick Cook, domníval se, že jde o průměrnou renesanční malbu. Cook, britský aristokrat, obchodník s látkami a poslanec za Konzervativní stranu, patřil na počátku dvacátého století k nejvýznamnějším sběratelům umění v Británii. V roce 1912 svůj obraz s Kristem nechal vyfotografovat. Z fotografie je zjevné, že původní Leonardova malba byla výrazně přemalována. Důvodem pro podobné zásahy byla dřevěná deska, kterou Leonardo pro obraz použil. Praskla a kroutila se.

Výstava Leonardo da Vinci, malíř viktoriánského dvora

Výstava Leonardo da Vinci, malíř milánského dvora potrvá v Londýně až do 5. února 2012. Jak však informovala britská Národní galerie, všechny vstupenky jsou již prodané. Malý počet vstupenek je denně k dispozici na pokladnách, ale pravděpodobnost, že právě vy budete těmi šťastnými, je velmi malá.

Pukliny neznámí restaurátoři maskovali sádrovým plnidlem, které poté přemalovávali. Cook proto obraz v nejlepší víře považoval za dílo některého z Leonardových milánských žáků a pokračovatelů. Dědici Fredericka Cooka pak v roce 1958 obraz prodali za necelých padesát liber jako práci Leonardova studenta Giovanniho Antonia Boltraffia. Obraz na půl století zmizel v anonymní soukromé sbírce ve Spojených státech. V roce 2005 ho koupilo konsorcium amerických sběratelů. Poté, co na něm začaly restaurátorské práce, historik umění Robert Simon inicioval složitý proces připsání obrazu Leonardovi da Vinci.

Od roku 2007 obraz studovaly desítky odborníků z Univerzity ve Florencii, Národní galerie v Londýně a Washingtonu, z Metropolitního muzea v New Yorku, Univerzity v Oxfordu a desítky dalších kapacit. Všichni se nakonec shodli na tom, že se jedná o originální Leonardovo dílo. 

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...