Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pavel Kohout uvede na Vinohradech revue o Karlu Hašlerovi

Kultura

  12:15
PRAHA - Nová hra o kontrastu vysokého umění a image varietního umělce svede dohromady herecká esa s tvářemi známými z televizních seriálů.

Pavel Kohout v roce 2009 foto: ARCHIV MAFRA - Ondřej Němec

Karel Hašler by byl notorickým Zlatým slavíkem, nositelem ceny Thálie za jevištní výkon, nositelem Českého lva za hlavní postavy ve filmech a držitelem Zlaté desky za počet prodaných nosičů hudby - kdyby si česká společnost v první polovině 20. století tyto popkulturní fetiše vytvořila. Tvrdí to dramatik a přes dlouhou a nucenou pauzu nejhranější původní autor pražského Divadla na Vinohradech Pavel Kohout. Jeho nová revue, nazvaná prostě Hašler, je už jeho šestnáctým textem napsaným pro toto jeviště.

Inscenace bude mít premiéru 19. dubna v režii vinohradského principála Tomáše Töpfera a s Petrem Rychlým v titulní roli. Kateřina Brožová bude Zdenou Frimlovou a Martin Zahálka Rudolfem Deylem st. Dalších zhruba pětadvacet rolí vytvoří například Lucie Polišenská, Pavel Rímský, Lukáš Příkazký, Jaroslav Satoranský, Jana Malá, Martin Davídek, Eva Režnarová, Ilja Racek, Jaromír Meduna a Otakar Brousek ml. Nejbližší reprízy této novinky se uskuteční 24. a 30. dubna a 8. května.

'Showbyz' v Zlaté kapličce

Karel Hašler byl hvězdou tehdejšího "showbyznysu" a současně hercem Národního divadla. Právě pro toto dvojí angažmá musel "zlatou kapličku" opustit. Přesto, či právě proto, Hašlera publikum nezavrhlo. Naopak - milovalo ho i tehdy, když propůjčil své příjmení stejně oblíbeným bonbonům.

Pavel Kohout vypráví ve své inscenaci nejen o pozoruhodném životě a tragické smrti českého umělce, ale přemýšlí také o osudových, byť často ze směšné přepjatosti pramenících půtkách, jež ho provázely.

Zatím posledním Kohoutovým počinem na Vinohradech byla předloňská muzikálová úprava Cyrana z Bergeraku v režii Vladimíra Morávka, uváděná pod názvem Cyrano!! Cyrano!! Cyrano!! - Postmuzikál. Při premiéře tohoto kusu se tehdy dvaaosmdesátiletý autor objevil na Vinohradech přesně šedesát let a šest měsíců od chvíle, kdy se zde klaněl publiku vůbec poprvé.

Pražský písničkář

Herec, skladatel a písničkář Karel Hašler, od jehož smrti uplynulo v prosinci 2011 sedmdesát let, obdivoval Prahu a věnoval jí mnoho písní. K nejznámějším patří skladby Po starých zámeckých schodech, My jsme ti Pražáci, Pětatřicátníci či Strahováček. Největší popularity však dosáhla Ta naše písnička česká, která se za nacistické okupace stala druhou hymnou. Během svého života napsal Hašler přes tři stovky skladeb, z nichž se třetina zařadila mezi evergreeny. Vedle skládání a zpívání se původně rukavičkářský tovaryš uplatnil i ve filmu a hrál i v Národním divadle. Během druhé světové války i přes zákaz zpíval vlastenecké písně. V roce 1941 byl zatčen gestapem a ještě téhož roku zahynul v koncentračním táboře Mauthausen.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!