Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pečuj o zuby, makej a posílíš mír. V Roztokách vystavují budovatelské plakáty

Kultura

  12:00
ROZTOKY U PRAHY - Filmové, reklamní i budovatelské plakáty z 20. století nedokládají jen vývoj grafiky. Slouží i jako stroj času a sonda do vývoje společnosti. Ukazuje to výstava Český plakát v Roztokách u Prahy.

Plakát je svědectvím doby. Platilo to i v éře ideologických režimů. Plakáty odrážely loajalitu k nim, ve světlých chvílích i svobodu v mezích možného, ale nikdy neodrážely postoje režim zpochybňující. To je výsada demokratického světa. Zahrnuje-li výstavaČeský plakát období asi 1935–1985, je jasné, že nereflektuje éru svobody, ale doby všelijaké, v mnohém ohledu dosud živé.

Z reklamní tvorby Miloše Slováka
Z tvorby Miloše Slováka pro zlínskou firmu Baťa.

Ta výstava není určena jen pro specialisty. Bez obav tam mohou vyrazit na výlet celé rodinné výpravy. Otce, matky, dědečky i babičky expozice přivede buď k nostalgii po starých časech, nebo ke vzteku na ně – podle nátury a názorové orientace jednoho každého.

Není nutné vyznat se v autorech, jejich technikách a světovém kontextu. U některých plakátů se sám spustí řetěz asociací či vzpomínek v pestré škále. Od: Taková řemeslná dokonalost byla možná i bez počítačové grafiky? Přes: Skutečně to byla taková ideologická hrůza? Až po: To se iv době totality podařily tak skvělé věci? Suma sumárum. Ty plakáty nevzbuzují paušální postoje, ale spíše zajímavé otázky a u starších návštěvníků i osobní vzpomínky. Začněme plakáty ryze propagandistickými. Protože výstava vytěsňuje protektorát, nejtěžší propaganda se týká děl z éry stalinismu. Jde o prvoplánové pochlebování Stalinovi, Gottwaldovi, Vítěznému únoru... Objevněji působí jen okrajovější témata, třeba zemědělství. Plakát „Sběr prázdných makovic šetří a získává devizy“ má své kouzlo, stejně jako slogan „Méně mezí, víc koláčů“.

Výstava představuje obsáhlou kolekci českých filmových plakátů.

Výstava představuje také obsáhlou kolekci českých filmových plakátů.

Výstava začíná být skutečně zajímavá až v pasáži věnované dílu grafika Miloše Slováka (1885–1951), který se nevěnoval ryzí politice, ale komerční sféře. Zvláštní je, že na jeho plakátech lze jen obtížně určit dobu vzniku. Nepoznáte, zda jde o závěr první republiky, druhou republiku (1938–1939), či až tu třetí (1945–1948). Spojuje je totiž kapitalismus volné soutěže (reklamy na thymolin či Baťu) s budovatelským étosem lepších zítřků.

Vše pro zdraví lidu

Jejich poselství je jasné: potřebujeme zdravé lidi, neboť zdraví posiluje brannost lidu. Je to kult zdraví, síly, tělesné zdatnosti a loajality ke státu. Neváže se jen na jednu éru (nástup komunismu), ale na jisté periody, kdy svoboda dostává za uši ve prospěch dělnosti, brannosti a síly. De facto totéž se objevuje koncem 30. let, koncem 40. let, začátkem 70. let (nastupující normalizace). Upřímně řečeno, étos dělnosti (heslo „nežvaníme, makáme“), brannosti a síly přichází ke slovu i teď. To už sice výstava nereflektuje, ale před rozvěšenými plakáty a hesly si to člověk chtě nechtě uvědomí.

Český plakát

Přehlídka ze sbírky Agentury ProVás

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Do 22. října.

Těžištěm filmové části výstavy jsou 70. a 80. léta, což je zajímavé pro ty, kdo tu dobu zažili aspoň jako děti. Vedle plakátů na běžné dobové filmy jsou i skutečné klenoty, mezi nimi i upoutávky z roku 1978 na Formanovy snímky Přelet nad kukaččím hnízdem či Hair. V tom je výstava, respektive nepřítomnost vysvětlujících textů, poněkud demagogická.

Pamětník ví, že tyto filmy se v běžné distribuci nepromítaly, neboť Miloš Forman byl v exilu, tudíž pro režim neosobou. Daly se vidět nanejvýš v Budapešti. Ale i toto můžeme brát jako součást společenské hry – mezi desítkami plakátů můžete sami určovat ty, které reprezentovaly tehdejší běžnou distribuci, a ty, které zvaly pouze na uzavřená promítání.

 

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...