Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Petr Forman představí v Plzni turínskou cirkusovou školu

Kultura

  14:30
PLZEŇ - Neobvyklé představení špičkových mladých artistů z celého světa se uskuteční 15. května.

Petr Forman foto: ČTK - Pavel Němeček

V unikátním prostoru nové budovy Ústavu umění a designu Západočeské univerzity vystoupí pod režijním vedením Petra Formana studenti turínské cirkusové školy Flic, kteří se zaměřují na takzvaný nový cirkus neboli propojení tradiční cirkusové disciplíny s divadelním uměním. Na projektu spolupracují se studenty plzeňského ústavu, ti speciálně pro ně vytvářejí speciální sochu-konstrukci. Novinářům to řekli Forman a ředitel ústavu Josef Mištera.

"Bude to přímo šité do tohoto prostoru, podobný v ČR neexistuje. Jde současně o první příběh spolupráce mezi ÚUD a jinou dramatickou školou," uvedl režisér. Akce je součástí projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015.

Cirkusová škola Flic, kde studují mladí artisté z celého světa, požádala Formana, aby režíroval představení studentů posledního ročníku. Celkem 18 mladých lidí, kteří do Plzně přijeli spolu se svou profesorkou, nabídne to nejlepší ze svého umění.

"Vzhledem k tomu, že pracujeme přímo s prostorem a studenty ÚUD, a představení tedy nelze přenést do jiného prostoru, budeme premiéru živě vysílat prostřednictvím internetu," dodal Forman. Výsledek tak uvidí i spolužáci, rodiny a kamarádi studentů z Itálie. Jejich reakce budou naopak živě sledovat aktéři i diváci v Plzni.

Artisté s diplomem

Ve světě existuje řada cirkusových škol, nejprestižnějších je podle Formana zhruba pět. Turínská, která vede skupinu škol druhé úrovně, vznikla před pěti lety v objektu zaměřeném na gymnastiku. V Čechách zatím podobná chybí, oboru Nový cirkus se údajně věnuje jen uskupení Cirkeon. Podle Formana by ale možná mohla od roku 2015 i v Plzni začít fungovat škola pro první zájemce o tento obor.

"Startuje tím nový projekt, jehož cílem je pravidelná spolupráce ÚUD s mezinárodními uměleckými školami, zaměřenými na dramatická a pohybová umění," uvedl Mištera. Ústav je podle něj otevřený všem formám umění.

Představení se uskuteční 15. května ve 20:30. Vstupné je dobrovolné.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....