Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Petr Nikl si hraje s časem v Městské knihovně

Kultura

  6:00
PRAHA - Tematickou retrospektivu výtvarníka Petra Nikla připravila Galerie hlavního města Prahy v Městské knihovně. Výstava nazvaná Hra o čas mapuje dlouhodobě přítomný fenomén času a paměti v Niklově tvorbě prostřednictvím děl vzniklých za posledních 30 let.

Petr Nikl: Slévání, 2002, tužka, pastelky, papír, 25 x 25 cm foto: GHMP

Na výstavě jsou vedle obrazů zastoupeny také komornější techniky kresby, grafické listy, objekty a fotografie nebo interaktivní místa měnící svou podobu. Expozici připravil kurátor Radek Wolmuth s autorem tak, aby "uváděla diváky do toku asociací a vlastní představivosti".

Petr Nikl: Mašle, 2011, olej na plátně, 200 x 200 cm

Čas jako absolutní veličina i paměť přírody

Čas se jako spojující prvek v Niklově tvorbě objevuje už déle než 20 let, někdy jde o absolutní čas, jakousi evoluční paměť přírody, jindy se zabývá osobním časem, který většinou transformuje do obrazů z vlastního života. Čas mívá různý charakter, je v neustálém pohybu a Nikl ho rozlišuje hlavně podle způsobu jeho prožívání, jeho práce jsou tedy formálně různorodé, rozkročené mezi realistickým vyjádřením a různou mírou abstrakce. Času většinou přisoudil charakteristickou stříbrošedou barvu starých fotografií, součástí výstavy jsou ale i dvě velké instalace, které mohou neustále měnit svou podobu.

Petr Nikl: Tykev, 2013, tužka, papír, 30 x 30 cm

V prostoru galerie se budou pravidelně konat performance, ve kterých bude Nikl se svými hosty pracovat s fenoménem plynoucího času i geniem loci Městské knihovny. Jejich součástí se stanou i některé vystavené práce. Mimo galerii uvede Divadlo Archa stále rozvíjenou hru o čase Já jsem tvůj zajíc a výstavu rozvíjí i Niklova autorská kniha Hra o čas z nakladatelství Arbor vitae.

Petr Nikl (nar. 1960)

Intermediální umělec, výtvarník, básník, hudebník a performer se  vyjadřuje prostřednictvím tradičních výtvarných technik, ale i autorských knih, interaktivních projektů a improvizačních akcí. Byl zakládajícím členem skupiny Tvrdohlaví a laureátem prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého. V roce 2005 připravil expozici Zahrada fantazie a hudby pro český pavilon na Expo v japonském Aiči. Z ní pak vycházelo mnoho výstav, které tvořily nejrůznější zvukové, optické a kinetické nástroje a které vždy měly velký divácký úspěch.

Autor: