Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Petr Nikl si pomocí hraček povídá s maminkou a jejím dílem

Kultura

  14:15
NAPAJEDLA - Napajedelské muzeum otevřelo stálou expozici nafukovacích hraček, které v 60. a 70. letech minulého století pro Fatru Napajedla navrhli designéři Libuše Niklová a Alfréd Klug.

Z výstavy Dialog s maminkou foto: ČTK - Zdeněk Němec

Návštěvníci si mohou prohlédnout hračky, kteří si mnozí pamatují z dětství - červeného buvola, modrého slona, pískací černou kočku či žlutého lva. Autorem expozice je syn Libuše Niklové, výtvarník Petr Nikl.

"Je to expozice pro všechny smysly. Je nazvaná Hřiště hraček. Není to náhodou, protože vystavovat hračky v nedotknutelných pozicích ve vitrínách je paradox," uvedl Nikl.

Do vitrín při stěnách tak umístil jen staré vzácné exponáty a v prostoru je herna. Navrhl ji jako hru 'Člověče, nezlob se', kde si děti i dospělí mohou vzít do rukou proslulé sedací nafukovací hračky a zahrát si s nimi na hrací ploše, která zabírá velkou část sálu.

Niterný dialog s matkou

Vedle toho se lidé interaktivní cestou dozvědí o historii výroby hraček ve Fatře Napajedla i o díle Niklové a Kluga. "Věnujeme se archivním hračkám i dokumentačním materiálům, nainstalovaným hravou formou a doplněným videoprojekcí. Je tam také interaktivní dotyková obrazovka pro skládání varhánkovitých hraček," řekl Nikl.

Expozici vytvořil s designérkou Zuzanou Lednickou a kurátorkou Terezou Bruthansovou, autorkou knihy o Libuši Niklové. Pod taktovkou tohoto týmu vznikla i putovní retrospektiva návrhářky, jež před dvěma lety slavila úspěch v pařížském Muzeu dekorativních umění.

Petr Nikl stojí i za výstavou Dialog s maminkou, kterou Muzeum v Napajedlech v těchto dnech rovněž otevřelo. Nikl prostřednictvím kresby a průsvitných nafukovacích hraček niterně komunikuje se svou matkou a jejím dílem.

Výstavu, která v muzeu potrvá do 27. července, doplňují dvě videoprojekce.

Libuše Niklová (1934-1981)

Za inovativní přístup k technologiím a designu hraček se v loňském roce dostala do síně slávy českého designu. Začínala s malými gumovými pískacími postavičkami a zvířátky, které tvořila v 50. a 60. letech pro břeclavský Gumotex. Její jméno je však spíše spjato s Fatrou Napajedla, kde působila od roku 1963. Zde také přivedla na svět řadu nápaditých hraček. Později se kvůli ftalátům přestaly vyrábět, nedávno podnik výrobu již zdravotně nezávadných velkých sedacích hraček obnovil.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...