Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Petra Soukupová i Meda Mládková budou mluvit se zvířaty. Projekt spojí přírodu, vědu a kulturu

Evropa

  14:00
PLZEŇ - Galeristka Meda Mládková se svými psy, herec Václav Vydra s koněm Démonem a další kuriózních páry budou součástí česko-německého projektu o mezidruhových vztazích s názvem Proč mluvit se zvířaty?, který se představí 24. září v Plzni. Na programu budou také „zvířecí“ scény z filmů Jean-Luca Godarda, Petera Greenawaye či Wernera Herzoga a komentáře vědeckých odborníků z oblasti Human-Animal Studies.

Petra Soukupová a Pula. foto: Reprofoto

Celkem bude do akce zapojeno 15 lidsko-zvířecích párů, které byly vybrány během několikatýdenního castingu prováděného Mobilní Akademií Berlín společně s Goethe-Institutem v celé České republice. Pro Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 je bude fotografovat talentovaná německá fotografka Pola Sieverding.

„Zvířata, věda a film vystoupí v tomto spojení poprvé a unikátně v DEPO2015 a Plzeň se tak stane první Evropským hlavním městem kultury a přírody“, komentuje autorka projektu Hannah Hurtzig z Mobilní Akademie Berlín, která se snaží propojit akademické obory je s uměním a dát jim tak jinou sdělnost.

Meda Mládková se psem Bárou.

„15 smíšených párů, mezi nimiž budou lišák Winnie, který spolupracoval se slavnými režiséry, Pinky, empatické a chytré prase domácí, plachá leguánka Lina, stepní orlice Sofie, zvířata, slavné osobnosti i neznámí lidé. Jde o to mluvit s nimi, poznat je jako komplexní bytosti, dát jim prostor a naslouchat jim,“ vysvětluje Hurtzig.

Součástí dne bude také výběr uměleckých krátkých filmů a „zvířecích“ scén ze snímků Jean Luca Godarda, Petera Greenawaye či Wernera Herzoga, a také přednášky německých, rakouských a českých vědců z oblasti biologie, antropologie, mediálních věd a kulturologie. Všichni odborní účastníci se zabývají poměrně novou disciplínou zvanou Human-Animal Studies, která zkoumá vztahy mezi humanitními a přírodními vědami.

Veřejná performance „Proč mluvit se zvířaty?“

24. 9. 2015, 12–15 a 17-21 hodin. Vstup volný v kteroukoliv dobu.

DEPO2015, Presslova 14, Plzeň.

Děti a zvířata vítány.

Vystoupí: Adéla (sova pálená), Božena (krajta královská), Evžen (výr), Katrijn Van der Meier (minikůň), Lina (zelená leguánka), Pinky (prase svislobřiché), Pipka (slepice domácí), Pula (fena boxera), Sofie (stepní orlice), Winnie (liška), ale také dvě ovečky, roj včel medonosných, krkavec, dvě želvy ostruhaté a krokodýl siamský. Zvířata doprovodí: Lenka Kořínková, Karel Makoň, Meda Mládková, Jiří Pospíšil, Martin Vobruba, Václav Vydra, Tereza Porubová a další.

Celá akce se odehrávat v plzeňském Depu15 a podle organizátorů bude na první pohled velmi tichá. Návštěvníci dostanou porty se sluchátky, na kterých budou odposlouchávat veškeré dění v prostoru: komentované focení, poznámky lidí i zvířat, zvuky z filmů či debatu českých i zahraničních odborníků. Projekt nabízí originální pohled nejen do zákulisí vztahu mezi jednotlivými lidmi a jejich domácími „mazlíčky“, ale vrhá také světlo na obecný vztah lidí a zvířat.

Lenka Kořínková a Evžen

„Mobilní akademie Berlín je jedním z nejpopulárnějších tvůrčích kolektivů současné umělecké scény v Německu s projekty po celém světě, aktuálně v Brazílii, Rusku a Torontu. Když jsme hledali program, se kterým bychom se zapojili do Evropského hlavního města kultury v Plzni, napadli nás právě oni a požádali jsme je, aby vytvořili koncepci projektu, který se věnuje vztahům lidí a zvířat,“ vysvětluje programový ředitel Goethe Institutu Jakob Ráček .

„Věděli jste například, že podle nejnovějších statistických údajů žije v ČR 1,75 milionů psů? Jen v Praze má víc než 41% domácností chlupatého člena rodiny. Je to naprostý rekord v Evropské unii. Zároveň zaobírání se zvířetem v současném umění a vědě je málo prezentní. Náš projekt se přibližuje k tomuto faktu z více stran a zahrnuje reálné příběhy, lidi a zvířata, stejně tak jako vědce, divadlo a film,“ dodává Ráček.

Autor: