Opory Pink Floyd, David Gilmour a Nick Mason, v písni použili hlas zpěváka Andrije Chlyvňuka z ukrajinské skupiny Boombox (v azbuce psané Bumboks), který se právě v Kyjevě léčí ze zranění, způsobeného projektilem z minometu.
„Stejně jako mnozí další jsme cítili zuřivost a frustraci, když jsme se stali svědky ohavné invaze do nezávislé a mírumilovné demokratické země a vraždění jejích obyvatel jednou z největších mocností na světě,“ vysvětlil své motivy Gilmour v tiskové zprávě.
„Nedávno jsem se dočetl, že Andrij opustil své americké turné s Boombox, aby se vrátil na Ukrajinu a zapojil se do územní obrany,“ pokračovala tato vůdčí postava Pink Floyd.
Na Instagramu také viděl video natočené na jednom náměstí v Kyjevě, kde umělec zpívá lidovou písničku ve městě ztichlém kvůli válce.
„Byl to silný okamžik, který mě přiměl to zhudebnit,“ vysvětlil Gilmour.
Podařilo se mu domluvit s Andrijem, který byl kvůli zranění zrovna upoután na nemocničním lůžku v Kyjevě. „Přehrál jsem mu kousek písničky po telefonu a dal mi své požehnání. Snad brzy něco uděláme osobně,“ doufá Gilmour.
Vizuál skladby představuje slunečnici, jeden ze symbolů Ukrajiny, a je inspirován videem virálně se šířícím po sociálních sítích, které zachybuje Ukrajinku urážející dva ozbrojené ruské vojáky a házející po nich slunečnicová semínka: ať si je dají do kapes, aby z nich vyrostly slunečnice, až je zahrabou do hrobů.
„Putin musí odejít,“ tweetoval Gilmour na začátku ruského vpádu na Ukrajinu.
Veškerá hudba Pink Floyd (od roku 1987) a sólové Gilmourovy skladby zmizely z ruských a běloruských streamovacích webů na znamení „rozhodného odsouzení ruské invaze“, uvedla skupina.
Gilmour a Chlyvňuk si v roce 2015 společně zazpívali na koncertě v Londýně. Skladbu věnovali Ukrajincům, kteří o rok dříve přišli o život při svržení proruského prezidenta v Kyjevě. Na tomto koncertu hrály i ruské punkerky z Pussy Riot.
Líbí se vám nová skladba skupiny Pink Floyd?
Hlasování skončilo
Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 15. dubna 2022. Anketa je uzavřena.