Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

PÍSEŇ V HLAVĚ: Pouť českého skladatele americkou divočinou

Kultura

  6:00
Antonín Filip Heinrich (1781–1861) byl údajně prvním americkým skladatelem, který se živil výhradně touto profesí. Současníci mu říkali Anton Philip nebo otec Heinrich, jeden autor ho dokonce nazval americkým Beethovenem. O to víc překvapí, že významný a kdysi tak populární umělec měl český původ.

Antonín Filip Heinrich foto: Reprofoto

Antonín Filip Heinrich pocházel z Krásného Buku na Děčínsku, místa, kde se zrodil ještě jeden fenomén: pánské podvlékačky zvané jégrovky.

Heinrich byl z chudé rodiny, po bohatém strýčkovi však zdědil prosperující obchod. V napoleonských válkách naneštěstí o vše přišel a osud ho zavál až do Bostonu, kde se bez dolaru v kapse snažil prosadit jako hudebník. Nakonec uspěl: ve Filadelfii získal místo dirigenta, v Pittsburghu se nachomýtl k jednomu z prvních provedení Beethovenových symfonií. Stal se též průkopníkem programní hudby a ryze americké hudby vůbec, k čemuž došlo zvláštním způsobem:

V samotě přírody

Když Antonovi v roce 1814 zemřela manželka, vydal se osamělý tvůrce pěšky přes celou Pensylvániii. Putoval hustými lesy podél řeky Ohio až do státu Kentucky, dohromady ušel asi 700 mil. Jedinečná tůra ho inspirovala ke kompozicím s výmluvnými názvy Duch divočiny, Souboj ptačích králů či Tah stěhovavých holubů. V cíli své cesty se pak na rok zavřel do srubu, kde složil svůj první velký opus, Počátek hudby v Kentucky aneb Rozkoš z nalézání harmonie v samotě přírody.

Do rakouského soustátí se Heinrich vrátil ve třicátých letech a pak ještě roku 1857, kdy odehrál nadšeně přijatý koncert v Praze na Žofíně. Postupem času ale jeho jméno i dílo zapadlo. Až nyní se ho snaží vzkřísit klavírista Pavel Farský, jenž se skladatelovým odkazem zabývá dlouhodobě a z jehož iniciativy se už uskutečnily heinrichovské večery na příchovickém zámku a v pražské Foersterově síni.

Píseň v hlavě každé pondělí

Příště: Donovan je zpět, ale bez fanfár

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!