Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PÍSEŇ V HLAVĚ: Waldemar a hloupá žába

USA

  7:00
Kamarád mě upozornil na jednu milou raritu. Na Youtube můžete najít polovyprávěnou, polozpívanou písničku The Foolish Frog.

Pete Seeger v roce 2008 foto: Wikipedia / Anthony Pepitone

Jednoduchý popěvek o hloupé žábě vám uvízne v hlavě, než řeknete švec. Však ho také kdysi složil Pete Seeger se svým tátou, muzikologem Charlesem Louisem Seegerem.

Vtip je v tom, že kreslený klip k téhle málo známé nahrávce vyrobil v roce 1971 Krátký film Praha. Výtvarníkem byl Miloslav Jágr a existuje i téměř identická česká verze, pro kterou píseň (s textem Ivo Fischera) přezpíval Waldemar Matuška.

Kytky a blues

Jak je možné, že hudební minipohádka legendy světového folku vznikla u nás a ne v USA? Odpověď je jednoduchá: protože ji režíroval Gene Deitch.

Pozoruhodná a všestranná osobnost, muž, který stál za prvními seriály s Tomem a Jerrym a snad jako jediný nahrál Johna Lee Hookera s akustickou kytarou. Významný animátor, ale i sběratel bluesových, jazzových a folkových nahrávek. Američan, který se roku 1960 oženil s českou dívkou a usadil se v Praze.

Gene Deitch také patří k nejbližším přátelům Petea Seegera. Záhada Hloupé žáby je tedy vyřešena, protože jedině člověk s tak složitým osudem mohl dát dohromady malíře Jágra s autorem písně Řekni, kde ty kytky jsou, o Matuškovi nemluvě.

Popravdě řečeno, Walda se k té rýmovačce o farmáři, co si vyšel se svým banjem na výlet, hodí lépe. Ale Seegerovi ani muk.

Píseň v hlavě každé pondělí

Příště: Rostou na kopci borůvky?

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!