Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Apokalyptickej pták. Plastická klasika z Bojanovic konečně definitivní

Kultura

  14:25
Undergroundový festival, který se odehrál 21. února 1976 v Bojanovicích, byl pro Plastic People of the Universe pomyslnou poslední kapkou. Po něm už následovaly pouze represe a soudní proces, který jako první sjednotil českou opozici a přímo inspiroval vznik Charty 77.

Mejla Hlavsa v roce 1977. foto: Ondřej Němec

V Bojanovicích hráli Plastici repertoár, který z dnešního pohledu můžeme označit za „hitový“, nechyběly tu písničky jako Magické noci, Ach to státu hanobení nebo Prší, prší.

Milan Hlavsa (Plastic People of the Universe) na koncertě v Bojanovicích

Kapela každopádně odehrála před slavným scénickým pozadím, na němž byly malířsky vypodobněny známé postavy českého undergroundu, výborný koncert. Ten byl samozřejmě zaznamenán a nahrávka šířena, dlouho se ale zúčastnění domnívali, že se původní magnetofonový pásek ztratil.

I nahrávka, která v roce 2000 vyšla v rámci „kritického“ vydání kompletní tvorby Plastiků, vycházela z technicky nedokonalé kopie. Teprve nyní celoživotní pečlivý dobrý duch undergroundových archivů Jaroslav Riedel objevil originál a s kvalitním zvukem a obsažným bookletem s mnoha fotografiemi vydal nahrávku pod názvem Apokalyptickej pták v nakladatelství Galén.

Autor:

Mohlo by vás zajímat