Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plastici dnes zahrají na počest nedožitých 63. narozenin Mejly Hlavsy

Kultura

  11:00
PRAHA - Nedožité 63. narozeniny výrazného zástupce českého hudebního undergroundu Milana "Mejly" Hlavsy dnes připomenou jeho někdejší spoluhráči z kapely The Plastic People of The Universe v pražském Paláci Akropolis. Každoroční koncert doplní projekce fotografií i dosud nepublikované videomateriály z 80. let.

Milan Hlavsa zemřel 5. ledna 2001. foto: Lidové noviny

Milan Hlavsa zemřel 5. ledna 2001; narodil se 6. března 1951 na pražském Břevnově v rodině bankovního úředníka. Svou první kapelu založil už ve čtrnácti letech. Legendární PPU spoluzakládal v roce 1968 a jako baskytarista, zpěvák a autor řady skladeb si s ní zahrál na utajovaných "podzemních" koncertech, ale i v Bílém domě pro prezidenty Billa Clintona a Václava Havla. V 70. letech stál i u zrodu skupiny DG 307. V roce 1976 byl s dalšími členy skupiny odsouzen a uvězněn za výtržnictví.

V Garáži (nyní Garage) hrál Hlavsa na kytaru na sklonku 80. let, poté založil Půlnoc. Po jejím rozpuštění založil kapelu Fiction a pak hrál s vlastním projektem Šílenství. Napsal také autobiografickou knihu Bez ohňů je underground, ve které otevřeně a s nadhledem vylíčil divoká léta svého rockového mládí.

Indián undergroundu. Milan Hlavsa (vlevo) v červenci 1977 při loučení s Paulem...

Indián undergroundu. Milan Hlavsa (vlevo) v červenci 1977 při loučení s Paulem Wilsonem (druhý zprava po pravici Jiřího Kabeše), kterého dnes Češi znají jako dvorního překladatele Václava Havla do angličtiny.

PPU vznikli v září roku 1968 a jejich tvorba, ovlivněná v začátcích zejména americkými Velvet Underground, Captainem Beefheartem či Frankem Zappou, se stala během doby jednou z nejoriginálnějších na nejen české rockové scéně. Skupina se nedala přimět k ústupkům a kompromisům s tehdejším režimem, což je připravilo o profesionální licenci a přivádělo stále více komplikací s úřady. The Plastic People of The Universe dodnes koncertují v tuzemsku i v zahraničí, na podzim 2013 oslavili 45 let existence kapely a na březen 2014 chystají symfonické provedení svého zásadního díla Co znamená vésti koně.

Mejla Hlavsa je pochován bez nápisu v nenápadném hrobě patřící rodině Hlavsové

Mejla Hlavsa je pochován bez nápisu v nenápadném hrobě patřící rodině Hlavsové.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat