Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plastici dnes zahrají na počest nedožitých 63. narozenin Mejly Hlavsy

Kultura

  11:00
PRAHA - Nedožité 63. narozeniny výrazného zástupce českého hudebního undergroundu Milana "Mejly" Hlavsy dnes připomenou jeho někdejší spoluhráči z kapely The Plastic People of The Universe v pražském Paláci Akropolis. Každoroční koncert doplní projekce fotografií i dosud nepublikované videomateriály z 80. let.

Milan Hlavsa zemřel 5. ledna 2001. foto: Lidové noviny

Milan Hlavsa zemřel 5. ledna 2001; narodil se 6. března 1951 na pražském Břevnově v rodině bankovního úředníka. Svou první kapelu založil už ve čtrnácti letech. Legendární PPU spoluzakládal v roce 1968 a jako baskytarista, zpěvák a autor řady skladeb si s ní zahrál na utajovaných "podzemních" koncertech, ale i v Bílém domě pro prezidenty Billa Clintona a Václava Havla. V 70. letech stál i u zrodu skupiny DG 307. V roce 1976 byl s dalšími členy skupiny odsouzen a uvězněn za výtržnictví.

V Garáži (nyní Garage) hrál Hlavsa na kytaru na sklonku 80. let, poté založil Půlnoc. Po jejím rozpuštění založil kapelu Fiction a pak hrál s vlastním projektem Šílenství. Napsal také autobiografickou knihu Bez ohňů je underground, ve které otevřeně a s nadhledem vylíčil divoká léta svého rockového mládí.

Indián undergroundu. Milan Hlavsa (vlevo) v červenci 1977 při loučení s Paulem Wilsonem (druhý zprava po pravici Jiřího Kabeše), kterého dnes Češi znají jako dvorního překladatele Václava Havla do angličtiny.

PPU vznikli v září roku 1968 a jejich tvorba, ovlivněná v začátcích zejména americkými Velvet Underground, Captainem Beefheartem či Frankem Zappou, se stala během doby jednou z nejoriginálnějších na nejen české rockové scéně. Skupina se nedala přimět k ústupkům a kompromisům s tehdejším režimem, což je připravilo o profesionální licenci a přivádělo stále více komplikací s úřady. The Plastic People of The Universe dodnes koncertují v tuzemsku i v zahraničí, na podzim 2013 oslavili 45 let existence kapely a na březen 2014 chystají symfonické provedení svého zásadního díla Co znamená vésti koně.

Mejla Hlavsa je pochován bez nápisu v nenápadném hrobě patřící rodině Hlavsové.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!