Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plastici se s Havlem rozloučí v Lucerně

Kultura

  10:50
PRAHA - Skupina The Plastic People of the Universe vystoupí 23. prosince ve Velkém sále pražské Lucerny na stylovém rozloučení s bývalým prezidentem Václavem Havlem, které pro širokou veřejnost pořádá v prostorách paláce Lucerna jeho bratr Ivan.

Plastic People of the Universe se rozloučí s Václavem Havlem v pražské Lucerně. foto: Lidové noviny

Zesnulý exprezident se podílel na některých albech legendární skupiny i její činnosti do té míry, že měl čestný titul nehrajícího člena 'Plastiků'. Vedle nich se na pódiu vystřídají skupiny Velvet Underground Revival, Garage, Jasná páka a její pokračování Hudba Praha.

"Přesný program vystoupení Plastiků není zatím jasný, protože nevíme, kolik času budeme mít. Ale na úvod zazní skladba Nikdo, která se k Havlovi velmi hodí, a na závěr Kanárek s mírně upraveným textem," sdělila za kapelu Irena Kabešová.

Zazpívej znova...

V textu Nikdo skupina zpívá "Nikdo nikdy nikde nikam se nedostal. Snad já? Takový vůl přece jen nejsem...". K písni Kanárek z alba Hovězí porážka ze začátku 80. let napsal Petr Lampl slova: "Kanárek umřel, nebo snad chcíp. Někdo ho típnul, nebo snad líz. Kanárek uměl překrásné písně. Starý, a starší, než starý gotický. Ty mrtvej kanáre zazpívej znova, ať aspoň kámoši znají ta slova". Podle Ireny Kabešové bude text pozměněn ve smyslu, že "kanárci umřeli". "Václav Havel je takový třetí kanárek, prvními dvěma jsou Mejla Hlavsa a Magor Jirous," vysvětlila Kabešová.

Program v dalších prostorách paláce Lucerna se zatím ladí. V Lucerna Music Baru se pravděpodobně místo tradiční páteční diskotéky představí mladé kapely. Programu večera se přizpůsobí i kino Lucerna, které nabídne filmy podle výběru producentky dokumentu Občan Havel Jarmily Polákové. Pasáž poslouží jako oddechový prostor s možností občerstvení.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!