Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plastik Brabenec na plátně aneb Jak se pomstít komunistickému fízlovi

Kultura

  6:00
Bez velkého distribučního partnera a mimo multiplexy putuje od tohoto týdne k divákům film Pavla Göbla Odborný dohled nad východem slunce. Bývalého politického vězně v něm ztvárnil saxofonista Plastiků Vratislav Brabenec.

Odborný dohled nad východem Slunce foto: Czech Film

Typem příběhu by Göblův film zapadl třeba do ambiciózní linie bakalářských povídek, které v 90. letech točil například Jan Hřebejk. Je to anekdota s hlubším dosahem, velmi volně odkazující na věci, které se staly nebo stát mohly. Česká historie zná tristní případ Pravomila Raichla, muže, jenž po válce útěkem na Západ unikl trestu smrti a který chtěl v letech 1995 a 2002 zavraždit někdejšího komunistického prokurátora Karla Vaše – nepovedlo se mu to, těsně před druhým pokusem zemřel na infarkt.

Bez saxofonu by to nešlo. Vratislav Brabenec jako Muzikant.

Příběh filmu Odborný dohled nad východem slunce je po všech stránkách méně vypjatý, ale vychází z podobné situace. Tři bývalí vězni v pokročilém věku se přestěhují do polorozpadlého domu na severočeském předměstí, kde nedaleko vlastní hospodu jejich někdejší normalizační vyšetřovatel, a chtějí se mu pomstít. Jen sami úplně nevědí jak. I bývalý cirkusák (Jiří Vymětal), kterého kdysi chytili při pašování knih (jinak většinou pašoval zajímavější věci), má už křehké kosti. Zloděj, který měl původně donášet na spoluvězně, ale neudělal to (Jozef Polievka), se ze zásady nepere.

Hlava celé akce, navrátilec z exilu a muzikant (Vratislav Brabenec), jediný skutečně "politický", od pohledu nemá na nějaké vyřizování účtů fyzickou výbavu. Ke slovu přicházejí lehce senilní (což sami dědci smutně reflektují) nápady ve stylu "budeme ho chodit strašit". Seznámení s místní mladou kapelou a také s prostitutkou, která před domem denně postává, vnese do života trojice mstitelů nová témata a impulzy. Odplata (nikoliv pomsta) se nakonec podaří, i když v trochu nečekané podobě. A předchází jí bližší poznání někdejšího sadistického fízla (Jiří Lábus), který teď také vítá možnost vydovádět se s kapelou a zazpívat si třeba Koupil jsem si francovku, zhudebněnou báseň Egona Bondyho z repertoáru The Plastic People of the Universe.

Odborný dohled nad východem Slunce

Göblovo vyprávění nepatří co do logiky a věrohodnosti k těm nejneprůstřelnějším. Kouzlo mu ovšem dodává osobité ztvárnění i některé mimofilmové souvislosti – třeba právě možnost vidět Plastika Brabence po boku Jiřího Lábuse, který ztvárnil undergroundového muzikanta v proslulé epizodě Třiceti případů majora Zemana. Ostatně je tenhle zákrut děje pochopitelný asi právě jen v souvislosti se skutečnou historií, ve vlastním fiktivním příběhu mnoho smyslu nedává.

Umřely, potvory...

Odborný dohled nad východem slunce je vyprávěn jako svérázný antihrdinský western (jistě, eastern...). Černobílý obraz, výrazný hudební podkres a tragigroteskní vyznění lehce absurdních situací občas upomenou na atmosféru slavného Jarmuschova Mrtvéhomuže. Také tři muži v Göblově snímku dospějí někam jinam, než kam na počátku mířili. A smrt je i jejich stálou společnicí. Partnerky je opustily ("umřely, potvory") a oni sami si velké iluze nedělají. Jedním z navržených (a zavržených) plánů, jak se pomstít dávnému nepříteli, je počkat, až jeden z nich umře, a mrtvolu strčit hospodskému do kufru auta...

Odborný dohled nad východem slunce

Scénář a režie: Pavel Göbl

Hrají: Vratislav Brabenec, Jozef Polievka, Jiří Vymětal, Jiří Lábus

Premiéra 30. 9.

Jsou to právě podobné debaty tří veteránů, co je na Odborném dohledu nad východem slunce nejvtipnější a asi i nejcennější – pasáže, kdy se vlastně nic neděje, jen se rozehrává téma soužití tří už poněkud nemožných chlapů poznamenaných velmi různými životními zkušenostmi a také tou jednou zásadní společnou. Mnohé z dialogů ve filmu jsou neodolatelné, jiné už přece jen méně; občas do nich pronikne scenáristická neobratnost – když si třeba hrdinové navzájem polopaticky vysvětlují, jak to před lety bylo s jejich uvězněním. Nebo když se holčička v hospodě táže na zápletku komunistického kriminálního seriálu, aby mohl přijít dialog, který připomene absurditu stíhání emigrantů.

Odborný dohled nad východem slunce není úplně běžný český film – je to ovšem alternativa velmi srozumitelná a divácky přístupná. Skoro až tak, že by se těch multiplexů nemusela bát (a ony jí). Ale v jednosálových kinech a v módu něčeho výlučného jí samozřejmě bude lépe.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!