Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plzeň 2015 promění město v jeden velký cirkus. Šéfuje mu Petr Forman

Kultura

  16:00
Na 60 divadelních představení, v nichž se prolne vrcholná akrobacie, chůze na laně a žonglování s napětím, humorem a klaunstvím přijedou do Plzně představit přední soubory nového cirkusu z Francie, Itálie, Španělska, Kanady a Švýcarska. Velkolepá sezona nového cirkusu proběhne příští rok v rámci projektu Evropské hlavní město kultury.

Z vystoupení souboru Akoreacro Klaxon foto: Plzeň 2015

"Vybrali jsme představení, která patří k tomu nejlepšímu v novém cirkuse a která jsou většinou bez jazykové bariéry a budou tak bavit celé rodiny,” uvedl umělecký šéf projektu Plzeň 2015 Petr Forman.

V roce 2015 do Plzně přijedou soubory Cirque Trottola s Petit Théâtre Baraque, Cirque Aital, PSiRC, Cirque Alfonse, MagdaClan, L´Illustre Famille Burattini nebo Betes de foire. Nejrůznější místa ve městě díky nim oživí pestrobarevná šapitó.

Adrenalin na laně

Nový cirkus se stane také součástí samotného zahájení projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 17. ledna 2015 na hlavním plzeňském náměstí. Návštěvníci uvidí mimo jiné adrenalinový kousek švýcarského provazochodce a akrobata Davida Dimitriho. "Dimitri pochází ze slavné cirkusové a klaunské rodiny. Jako jeden z mála je považován stejně tak za zástupce klasického cirkusového umění, tak i za průkopníka nového cirkusu," podotkl Forman.

Za zřejmě nejosobitější a nejoriginálnější soubor v rámci sezóny nového cirkusu považují organizátoři Cirque Trottola. Diváci prý budou na přelomu ledna a února svědky fantaskního cirkusu s křehkými a burleskními klauny a akrobaty, kteří žonglují či létají vysoko ve vzduchu, jakoby popírali zákony gravitace.

CirqueTrottola

Sezónu nového cirkusu předznamená na hlavním plzeňském náměstí od září do listopadu 2014 jeden z největších uměleckých kolotočů pro děti i dospělé z předměstí Paříže Le Manege Carré Senart. Nabídne svezení na obrovských loutkách. Vstupenky na první představení budou v prodeji od 1. června. Více informací a přesný program se nachází na www.plzen2015.cz.

Evropské hlavní město kultury 2015 nabídne po celý rok přes 50 velkých kulturních událostí ve veřejném prostoru a přes 600 dalších akcí. Žánrově se program rozprostře od divadla, přes hudbu, výstavy, architekturu, tanec, performance, výtvarné instalace až po komunitní programy a vzdělávací projekty. "Chceme zdůraznit, že Plzeň není jen městem průmyslu, piva a sportu, ale také kultury," sdělil programový ředitel Plzeň 2015 Jiří Sulženko.

Obyvatelé i návštěvníci Plzně se mohou těšit kromě celoroční sezóny nového cirkusu například na festival světla, devět týdnů baroka, monumentální oslavy 70. výročí konce války, výtvarné instalace ve veřejném prostoru, na výstavy Jiřího Trnky, Ladislava Sutnara, současného designu nebo na díla ze sbírek muzea Villa Stuck v Mnichově a galerie Lenbachhaus. V rámci projektu se otevře kulturně-komunitní centrum v bývalém pivovaru Světovar.

Plzeň 2015 má k dispozici zhruba 420 milionů korun, na rozpočtu se podílí město Plzeň, ministerstvo kultury, EU i Plzeňský kraj.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!