Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plzeňané v ohrožení. Město zaplaví obří loutky

Kultura

  12:30
PLZEŇ - Od pátku 28. do neděle 30. srpna bude v centru Plzně možné potkat chodící a mluvící marionety, dvacetimetrového draka nebo létajícího ptáka. Obří loutky španělské skupiny Carros de Foc zahájí festival Skupova Plzeň a k vidění budou každý den odpoledne. Večer pak ožijí a stanou se hlavními hvězdami speciálního site-specific představení La Niña, které za účasti desítek akrobatů, tanečníků a muzikantů promění historické centrum Plzně v divadelní jeviště.

Obří loutka draka bude jednou z ozdob zahájení festivalu Skupova Plzeň. foto: Carros de Foc Reprofoto

„Součástí představení bude kromě loutek originální hudba a akrobacie. Připravuje ho mezinárodní tým a hlavní roli v něm hrají nejen loutky, kolem nich bude ještě zhruba stovka lidí. Svůj hlas loutkám přislíbili zapůjčit například vynikající dabéři Martin Stránský, Jiří Lábus či Antonín Procházka,“ říká za organizátory Jakub Vedral. Součástí představení, které se odehraje celé venku a je k vidění zdarma, budou kromě loutek i další účinkující: V.O.S.A. Theatre, Long Vehicle Circus, Tam Tam Batucada, Ridina Ahmed and band, Amanitas Fire Theatre, Žonglérosa další. Na scénáři se podílejí Adam Renč, Luba Blaškovičová, Jakub Vedral a Carros de Foc.

Obří loutka draka bude jednou z ozdob zahájení festivalu Skupova Plzeň.
Obří loutka draka bude jednou z ozdob zahájení festivalu Skupova Plzeň.

„Představení obřích loutek patří mezi největší akce projektu Plzeň 2015, zároveň jde o vyjádření pocty tradici plzeňského loutkářství, do které spadají velikáni jako Josef Skupa nebo Jiří Trnka. Loutky, které diváci budou po tři dny potkávat v ulicích města, budou mluvit česky a poprvé v historii souboru se předvede všech osm najednou. Je to také jejich premiéra v České republice vůbec,“ upřesňuje Jiří Suchánek, ředitel společnosti Plzeň 2015, která spolu se společností ArtProm španělský soubor Carros de Foc do Plzně přiváží.

Kromě průvodu obřích loutek uvede letošní mimořádný ročník festivalu Skupova Plzeň také nejnovější inscenace francouzských mistrů La Pendue a loutkoherce Nevilla Trantera a poslední opus finských vizuálních mágů W.H.S. K vidění bude také 

masterclass Petera Saunderse - dvorního tvůrce loutek pro trháky Tima Burtona Mrtvá nevěsta a Frankenweenie.

Světovou premiéru mezinárodního divadelního projektu dvou Evropských hlavních měst kultury Plzeň a Mons UBUdneS či představení Divadla bratří Formanů Aladin, Divadla Spejbla a Hurvínka a Divadla Alfa.

Skupova Plzeň proběhne od 28. 8. 2015 do 6. 9. 2015 ve dvou cyklech. První část bude věnovaná open – air produkcím, druhá přehlídce současných špičkových inscenací ze čtyř kontinentů.

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...