Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plzeňská opera nabídne dílo Glasse podle Kafkovy povídky

Kultura

  12:00
PLZEŇ - Jedinečnou příležitost seznámit se v pouhých dvou představeních s dílem soudobého amerického skladatele, minimalisty Philipa Glasse, mají příznivci opery v Plzni. Soubor Divadla J. K. Tyla uvede jako poslední premiéru sezony tuto sobotu komorní operu V kárném táboře.

Philip Glass

Dílo z roku 2000 napsal skladatel podle povídky Franze Kafky na libreto Rudolpha Wurlitzera. Nastudováním této opery se plzeňské divadlo zapojilo už potřetí do významného mezinárodního projektu, řekla mluvčí divadla Eva Ichová.

Franz Kafka

V kárném táboře

"Příběh nás zavádí do kárného tábora a líčí plánovanou popravu jednoho z vězňů. Alegorické dílo se zabývá otázkami trestu a smrti, ale též humanismu a idealismu," uvedla. Kafka povídku napsal během tří dnů, od 15. do 18. října roku 1914, nedlouho po vypuknutí první světové války. Poprvé vyšla v roce 1919.

"Glass píše hudbu symfonickou, komorní, scénickou i filmovou, v katalogu jeho tvorby najdeme i 25 oper nejrůznější délky. Glassovy opery se hrají na předních světových scénách, v posledním dvacetiletí se objevují i u nás," uvedla Ichová.

Dílo V kárném táboře je psáno pro dva protagonisty, velitele tábora a návštěvníka. Vedle nich se uplatňuje i několik epizodních postav, doprovod tvoří smyčcový kvintet, plzeňský soubor operu nabídne v anglickém originále.

Hudebního nastudování se ujal dirigent Petr Kofroň, který je nyní šéfem operního orchestru plzeňského divadla. Kofroň stojí spolu s Agon Orchestra za všemi pražskými uvedeními Glassových oper a s tímto titulem se již setkal.

Koncem roku 2005 operu v české premiéře uvedl v Divadle Archa v rámci Maratonu soudobé hudby, o půl roku později v jiné scénické podobě uzavírala v holešovické La Fabrice projekt Perzekuce.

Projekt Armel Opera Competition and Festival

Nastudováním Glassova díla vstoupilo divadlo již potřetí jako partner do mezinárodního projektu Armel Opera Competition and Festival, který se těší světové publicitě. Festival vyvrcholí v říjnu v maďarském Szegedu, kde bude uvedeno pět inscenací pěti zapojených divadelních a operních domů.

Vedle plzeňského je to Národní divadlo v Szegedu, Centrum pro soudobou operu v New Yorku, Srbské národní divadlo z Nového Sadu a Slovenské národní divadlo z Bratislavy. "Účast plzeňské opery v této významné soutěži byla umožněna díky finanční podpoře z projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015," dodala Ichová.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat