Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plzeňské Finále uvede digitalizovanou klasiku Staré pověsti české

Slovensko-cest

  17:00
PRAHA/ PLZEŇ - Premiéru loutkové pohádky Malý Pán, projekce v unikátních zrekonstruovaných Loosových interiérech, soutěže o Zlaté ledňáčky, první uvedení digitalizované klasiky Jiřího Trnky Staré pověsti české i pocty Pavlu Juráčkovi, Jiřímu Svobodovi a Štefanu Uherovi nabídne plzeňský festival Finále. Již 28. ročník přehlídky se uskuteční od 26. dubna do 2. května jako součást projektu Evropské hlavní město kultury.

Staré pověsti české Jiřího Trnky foto: Reprofoto

„Dále nabídneme například sekci ZOOM se zaměřením na současnou Francii, česko-japonskou sekci s animovanými snímky Trnkova žáka Kihačira Kawamota a Jana Švankmajera a česko-francouzskou noc krátkých filmů,“ uvedl ředitel Ivan Jáchim, který po 18 letech letos skončí svou éru v čele této přehlídky. Tradicí jsou projekce domácí hrané produkce za poslední rok i široká nabídka nových českých dokumentů, současné slovenské snímky, akce pro filmové profesionály a workshopy.

Ve znamení loutek

Loutková pohádka režiséra Radka Berana Malý Pán vznikla v koprodukci se Slovenskem, do kin přijde 14. května. Vychází z úspěšné dětské knihy Velká cesta Malého pána a využívá klasické loutky zasazené do reálného prostředí lesa. Autorem scénáře byl Lumír Tuček, hudby Milan Cais, výtvarníkem František Antonín Skála a za kamerou stál Filip Sanders. Hlasy loutkám propůjčili například Saša Rašilov, Valérie Zawadská, Zuzana Bydžovská, Klára Sedláčková, Tatiana Vilhelmová a Pavel Liška.

Z připravovaného animovaného filmu Malý Pán (režie: Radek Beran)

S loutkami bude spojené i zahájení festivalu, v jehož rámci bude uvedena zmíněná restaurovaná verze Starých pověstí českých Jiřího Trnky z roku 1952, Její digitalizaci finančně podpořila společnost Plzeň 2015. „Jde o součást projektu Jiří Trnka a svět animace, který doplní výstavy Ateliér Jiřího Trnky a Trnkova Zahrada 2,“ řekl mluvčí Plzně 2015 Radek Auer.

Plzeňské Finále je přehlídkou soutěžní, v níž Zlatého ledňáčka udělí mezinárodní poroty v několika kategoriích. Soutěže nových českých a poprvé i slovenských celovečerních hraných a animovaných filmů se zúčastní 12 titulů, v porotě bude i režisér, scenárista a producent David Ondříček. Do soutěže dokumentů bylo nominováno 17 snímků, dalších 16 bude soutěžit v kategorii tvorby televizní.

Sekce Fenomén Underground nabídne tři díly z této série - Bránil se jen kytarou o písničkáři a faráři Svatoplukovi Karáskovi, Ve stínu železné opony o akcích v pohraničí s Německem a No Future o punku 80. let.

Připomínka 70. výročí konce 2. světové války se uskuteční v restaurovaných Loosových interiérech pod názvem Stigmata holocaustu. Promítání snímků s válečnou tématikou (například Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, ...a pozdravuji vlaštovky, Musíme si pomáhat, Protektor) doplní besedy za účasti Karola Sidona, Lea Pavláta, Marcela Hájka a Tomáše Krause.

Autor:

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...