Za vraždu byl pouze odsouzen tehdy sedmnáctiletý prostitut Pino Pelosi, který trvá na své nevině a tvrdí, že na vraždě režiséra se podílelo nejméně šest lidí.
Nové vyšetřování vraždy má být založeno na testech DNA, o které zažádal Pasoliniho bratranec Guido Mazzon, a také na výpovědích Pelosiho, který byl odsouzen k devítiletému pobytu za mřížemi. Okolnosti brutální vraždy ale vždy obestíralo tajemství.
Pelosi v roce 1975 vypověděl, že Pasolini ho obtěžoval na římském nádraží Termini, a přiznal, že jej pak v Ostii i zabil, když se bránil údajnému pokusu třiapadesátiletého režiséra o znásilnění. Vyšetřovatelé už od začátku pochybovali, že oběť mohl zmasakrovat jediný člověk. Na místě činu byly nalezeny kusy oděvu a stopy, které nepatřily ani Pasolinimu, ani Pelosimu. Pelosi nyní tvrdí, že pachatelé Pasoliniho přejeli třemi automobily a jedním motocyklem a že jejich totožnost neznal.
Dosud nelze vyvrátit ani politicky motivovanou vraždu. Režisérovi vyhrožovaly smrtí krajně pravicové organizace kvůli jeho poslednímu filmu Saló aneb 120 dnů sodomy. Režisér totiž ve filmu kritizoval i fašistickou diktaturu Benita Mussoliniho. Vyšetřování Pasoliniho vraždy bylo obnoveno několikrát, ale pokaždé bezvýsledně.
Sladký život, Mamma Roma i Saló aneb 120 dnů sodomy
Pier Paolo Pasolini (5. března 1922, Bologna, Itálie - 2. listopadu 1975, Ostia, Itálie) byl výrazně levicově italský básník, spisovatel, scenárista,novinář, filozof, režisér a herec. Pocházel z chudého prostředí, podařilo se mu ale vystudovat historii a literaturu, poté působil jako učitel. Od 50. let se veřejně hlásil ke své homosexuální orientaci, což mu v tehdejším prudérním prostředí přinášelo mnohé komplikace. Jeho první kniha Darmošlapové (1955) vyvolala skandál svým otevřeným zobrazením života chudých tuláků. Vydal několik dalších knih a básnických sbírek, především se ale věnoval filmové režii. Jako scenárista spolupracoval s režiséry jako Federico Fellini (Cabiriiny noci, Sladký život), Mauro Bolognini (Krásný Antonio) nebo Bernardo Bertolucci (Smrt kmotřička).
Jeho režijním debutem byl v roce 1961 portrét římského pasáka Accatone, následovala mistrovská Mamma Roma (1962) s hereckou hvězdou Annou Magnani. Pobouření zejména v církevních kruzích vyvolaly svým zobrazením spasitele jako revolucionáře jeho filmy Evangelium Svatého Matouše a Theoréma, patrně největší kontroverzi pak vyvolal jeho poslední film Saló aneb 120 dnů Sodomy, natočený podle románu markýze De Sade, v němž zobrazuje nejrůznější zvrácené sexuální praktiky. Pasolini natočil také několik filmů podle antických tragédií - Médea, Oidipus král či trilogie podle Boccacciova Dekameronu.