Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pochoduj nebo zemři. Neznámé osudy Čechoslováků ve vietnamské válce

Kultura

  8:00
PRAHA - Neznámé osudy českých a slovenských vojáků bojujících po boku francouzských a amerických vojáků v Indočíně a Vietnamu proti komunistům zachycuje dokumentární film Pochoduj nebo zemři.

Američtí pěšáci během bitvy o Dak To. foto: Wikipedie

Hodinový dokument vzniklý v česko-slovenské distribuci by měl mít premiéru na festivalu Kino na hranici v Českém Těšíně na začátku května. Válka charakteristická velkou krutostí a utrpením civilistů trvala dvě desítky let.

Film vznikal v koprodukci české a slovenské televize a společnosti Media Film. Na námětu se vedle Kaboše podílel historik Ladislav Kudrna, který působí v Ústavu pro studium totalitních režimů a který se působení Čechoslováků jako příslušníků francouzské cizinecké legie v Indočíně i jako příslušníků armády Spojených států ve Vietnamu věnuje odborně. „Z každé etapy jsme našli někoho, kdo měl svůj příběh a vyprávěl část té historie,“ řekl Kaboš. 

F-105 a B-66 nad Severním Vietnamem.
Americký voják.

RECENZE: Piková dáma. Lekce z operní závislosti se Soňou Červenou

Ve svém dokumentu se věnuje mapování celého konfliktu, kterému předcházela ještě indočínská válka. Konlikt mezi francouzskou koloniální správou a Indočíně, trval mezi lety 1945 a 1954. Během ní sloužilo v cizinecké legii asi dva tisíce Čechoslováků. 

„Společně s novinářem Luďkem Navarou a dramaturgem České televize jsme dali do kupy námět, trochu se to zredukovalo a zaměřili jsme se na ty, kteří bojovali za Francouze a Američany,“ řekl Kaboš. Podle něj jde o jediný film, který tohle téma zpracovává.

Jednotky 101. výsadkové divize.

Jako druhá válka v Indočíně se označuje válka ve Vietnamu v letech 1955 až 1975. Válečný konflikt se odehrával i v sousedním Laosu a Kambodži. USA se při něm snažily bránit šíření komunismu v proamerickém jižním Vietnamu, který bojoval proti svému severnímu komunistickému sousedovi.

Kaboš působí v produkční společnosti Kabos Film&Media, která navazuje na rodinnou filmařskou tradici. K jejím snímkům patří Barvy písku, časosběrný dokument o osudech rodiny slovenské zdravotní sestry uprostřed války v Libyi nebo Všechny moje děti o katolickém knězi Mariánu Kuffovi a jeho misi v romských osadách na Slovensku.

S režisérem Noro Držiakem Kaboš právě pracuje na celovečerním filmu o osudech Milana Rastislava Štefánika. Bude se jmenovat Cesta do nemožna a nejen názvem odkazuje k průkopníkovi kinematografie Georgesu Méliésovi. 

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat