Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pochoduj nebo zemři. Neznámé osudy Čechoslováků ve vietnamské válce

Kultura

  8:00
PRAHA - Neznámé osudy českých a slovenských vojáků bojujících po boku francouzských a amerických vojáků v Indočíně a Vietnamu proti komunistům zachycuje dokumentární film Pochoduj nebo zemři.

Američtí pěšáci během bitvy o Dak To. foto: Wikipedie

Hodinový dokument vzniklý v česko-slovenské distribuci by měl mít premiéru na festivalu Kino na hranici v Českém Těšíně na začátku května. Válka charakteristická velkou krutostí a utrpením civilistů trvala dvě desítky let.

Film vznikal v koprodukci české a slovenské televize a společnosti Media Film. Na námětu se vedle Kaboše podílel historik Ladislav Kudrna, který působí v Ústavu pro studium totalitních režimů a který se působení Čechoslováků jako příslušníků francouzské cizinecké legie v Indočíně i jako příslušníků armády Spojených států ve Vietnamu věnuje odborně. „Z každé etapy jsme našli někoho, kdo měl svůj příběh a vyprávěl část té historie,“ řekl Kaboš. 

F-105 a B-66 nad Severním Vietnamem.
Americký voják.

RECENZE: Piková dáma. Lekce z operní závislosti se Soňou Červenou

Ve svém dokumentu se věnuje mapování celého konfliktu, kterému předcházela ještě indočínská válka. Konlikt mezi francouzskou koloniální správou a Indočíně, trval mezi lety 1945 a 1954. Během ní sloužilo v cizinecké legii asi dva tisíce Čechoslováků. 

„Společně s novinářem Luďkem Navarou a dramaturgem České televize jsme dali do kupy námět, trochu se to zredukovalo a zaměřili jsme se na ty, kteří bojovali za Francouze a Američany,“ řekl Kaboš. Podle něj jde o jediný film, který tohle téma zpracovává.

Jednotky 101. výsadkové divize.

Jako druhá válka v Indočíně se označuje válka ve Vietnamu v letech 1955 až 1975. Válečný konflikt se odehrával i v sousedním Laosu a Kambodži. USA se při něm snažily bránit šíření komunismu v proamerickém jižním Vietnamu, který bojoval proti svému severnímu komunistickému sousedovi.

Kaboš působí v produkční společnosti Kabos Film&Media, která navazuje na rodinnou filmařskou tradici. K jejím snímkům patří Barvy písku, časosběrný dokument o osudech rodiny slovenské zdravotní sestry uprostřed války v Libyi nebo Všechny moje děti o katolickém knězi Mariánu Kuffovi a jeho misi v romských osadách na Slovensku.

S režisérem Noro Držiakem Kaboš právě pracuje na celovečerním filmu o osudech Milana Rastislava Štefánika. Bude se jmenovat Cesta do nemožna a nejen názvem odkazuje k průkopníkovi kinematografie Georgesu Méliésovi. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!