Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Pocta více než sto letům českého vodáctví. Kniha je příjemným dárkem nejen pro vodáky

První vodačky v českých zemích. foto: JIŘÍ KOLIŠ

Co Čech to vodák, platí v našich krajích odnepaměti a nová kniha Naše léto, voda, lodě je toho důkazem. Napsal ji kolektiv autorů a jejím editorem je fotograf Herbert Slavík.
  5:00

Po loňské poctě našim horám a lyžování se pustil do projektu, který mapuje sto let vodáckého sportu u nás se vším, co k němu patří. Kniha je opět luxusně vybavená fotografiemi a čtenáře provede všemi zátočinami vodáctví od dřevních dob až po současnost. 

Hned úvodem se konstatuje, že masovou oblibu vodních sportů u nás ulehčují klidné řeky a jejich malebné krajiny, jež ladí s českým naturelem. Publikace je rozdělená do třech oddílů a první část Nostalgie je zvlášť půvabná, počíná se výlety měšťanostů na Svatojanské proudy ve 20. letech 20. století, prvními vodními skauty, trampy a pokračuje průkopníky kanoistiky až k založení Českého Yacht klubu a rozmachu plováren. A to včetně fotek slušivých plavek, v nichž pózuje třeba Oldřich Nový s chotí. 

Další oddíl se týká poválečného „ježdění na vodu“ a popisu osoby zvané vodák, dojde i na výrobu lodí, vodácké tábory, kempování, windsurfing a jachting. Zde jsou také rozhovory, třeba se slavným Richardem Konkolskim, k divoké vodě zase promlouvá Vavřinec Hradilek. V poslední části Legendy defilují čeští vodní sportovci, jsou tu portréty i rozhovory. Vedle přemožitele kanálu La Manche Františka Venclovského tu figuruje Jan „Felix“ Brzák, Petr Sodomka, bratři Svojanovští, Štěpánka Hilgertová či Jiří Prskavec.

Fotografie jsou výtečně vybrané, některé jsou efektní, jiné romantické a ty dobové objevné i úsměvné. Nejenom pro vodáky je kniha příjemný vánoční dárek.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat