Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podzimní aukce startují. Lákadlem byl Medek, prodal se za 2,3 milionu korun

Kultura

  10:27aktualizováno  22:04
PRAHA - Sobotou začala podzimní aukční sezona. Pražská pobočka rakouské aukční síně Dorotheum na své první podzimní aukci nabídla více než 500 položek za vyvolávací cenu v součtu skoro 23 milionů korun.

Mikuláš Medek: Hra na hru na pikolu foto: DorotheumReprofoto

Největším lákadlem se stal obraz Mikuláše Medka Hra na hru na pikolu z roku 1965 z německé sbírky Hermanna Moecka. Prodal se za 2,3 milionu korun bez aukční přirážky.

Za cenu 400 tisíc korun se shodně dražila dvě díla Adrieny Šimotové. Práce na papíře nazvané Hlava I a Hlava II z roku 1988, které byly začátkem 90. let součástí americké výstavy Czech Art in the Velvet Revolution, se prodaly za 700, respektive 400 tisíc korun.

Šimotová je podle mnohých jednou z nejdůležitějších osobností českého poválečného umění. Její díla však na aukcích nejsou prodávána tak draze jako u jiných srovnatelných umělců. Podle serveru Art+ má její cenový rekord hodnotu 900 tisíc korun s aukční přirážkou. Jedním z důvodů může podle serveru být to, že Šimotové díla jsou na aukcích poměrně vzácná, druhým pak to, že řada z nich jsou práce na papíře, který je křehčím materiálem než plátno či sololit.

Mezi v ČR nejdráže prodaná díla na papíře se podle Belanové dostal právě dražený Filla, obraz Květiny ve džbáně získal nový majitel za 1,2 milionu bez přirážky. Dílo pochází z ceněného roku 1914, kdy autor poprvé pobýval v Nizozemsku.

Nové majitele našla i dvojice akrylů průkopníka českého moderního designu Ladislava Sutnara, oba mají název Venuše. Cena prvního z nich se zvýšila z vyvolávacích 500 na 700 tisíc korun, druhý se začínal dražit na 340 tisících a prodal se o 60 tisíc dráž.

Dorotheum na své první podzimní aukci nabídlo více než 500 položek za vyvolávací cenu v součtu skoro 23 milionů korun.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Prodej domu
Prodej domu

Sloupnice - Dolní Sloupnice, okres Svitavy
2 890 000 Kč