Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podzimní knižní trh přinese Murakamiho, Mawera i Formana

Afghánistán

  12:05
S podzimem připravují nakladatelé knihy pro předvánoční trh, který je vedle jarní sezony druhým obdobím s nejvyššími prodeji knih. V říjnu se opět uskuteční dvě propagační akce, v nichž nakladatelé uvedou najednou nové tituly a doprovodí je dalšími akcemi pro čtenáře, například setkáními se spisovateli.

Jednou z očekávaných novinek je vydání rozhovorů dvou filmařů: Bohdana Slámy a Miloše Formana foto: Reprofoto

Nakladatelství Albatros Media sází na oceňovaný historický román M. L. Stedmanové Světlo mezi oceány, jenž je světovým bestsellerem. "Je to vypravěčka šarže Rowlingové, zabývá se podobným tématem jako ona - jak odlišit dobro a zlo v našem stále složitějším světě," přiblížil román programový ředitel Albatrosu Ondřej Müller. Nakladatelství spoléhá také na titul Gabrielovo inferno autora Sylvaina Reynarda těžící z fenoménu 50 odstínů, nebo na nový výbor z díla Miloše Macourka s  obrázky Adolfa Borna.

Rozhovor s Milošem Formanem i novinka od Petra Nikla

Na 10. října se připravuje Velký knižní čtvrtek, již potřetí tuto akci koordinuje knižní distribuce Kosmas. Desítka nakladatelů při ní představí 12 novinek, které považují za hity nadcházející sezony. Většina z knížek vyjde také v elektronické podobě. Partnerem Velkého knižního čtvrtku je Městská knihovna v Praze, kde se uskuteční setkání čtenářů a autorů vydávaných knih. Režisér Bohdan Sláma představí svůj knižní rozhovor s oscarovým režisérem Milošem Formanem (Povolání režisér, vydává Prostor).

Petr Nikl, Libuše Niklová: Foukací povídky

Foukací povídky představí výtvarník Petr Nikl; knihu, jíž inspirovaly nafukovací hračky Niklovy maminky, vydává Meander. Vzácným hostem bude podle pořadatelů Dita Krausová, která byla inspirací k postavě z knihy Osvětimská knihovnice (Akropolis) španělského autora Antonia G. Iturbeho. Krausová přežila koncentrační tábor, dnes žije v Izraeli.

Chybět nebudou ani detektivky, vyjde například Pravda o případu Harryho Queberta od Joëla Dickera, který za svůj román získal prestižní Goncourtovu cenu.

Kafkův Zámek jako komiks

Knižní čtvrtek uvede komiksové zpracování Kafkova zámku, které s ilustracemi Jaromíra 99 vydává Labyrint, či román Pád autora Skleněného pokoje Simona Mawera (Kniha Zlín). Argo vydává tři knihy, zejména román A hory odpověděly Khaleda Hosseiniho, autora světově úspěšných románů Lovec draků a Tisíce planoucích sluncí. Ve třetím románu se opět vrací do rodného Afghánistánu, ale zavede čtenáře i do Paříže či Kalifornie, kde vyrůstá jeden ze sourozenců rozdělených v dětství.

Kafka, Jaromír99, Mairowitz David Z. | Zámek /komiks

Inspiraci pro Velký knižní čtvrtek nalezl Kosmas ve Velké Británii. Uvítali ho knihkupci i zákazníci, mimo jiné proto, že v podzimní záplavě nových knih nabídl tipy na vánoční dárky. Loni byl nejúspěšnějším velkočtvrtečním titulem kriminální román Jo Nesba Sněhulák, který se stal druhou nejprodávanější knihou roku.

Listopadová Knihománie představí novinku od Murakamiho

Druhou propagační akcí je Knihománie, která potrvá od 26. října do 26. listopadu a nabídne 22 nových knih od 15 nakladatelů. Představí nové autobiografie či biografie českých i světových osobností, poslední díl kultovní trilogie Harukiho Murakamiho 1Q84, historický román, satira pro ženy, severská krimi nebo komiks pro děti. Dvanáct titulů je původní česká tvorba. Některé novinky budou prezentovat sami autoři během autogramiád, patří k nim například Marie Poledňáková se svou první autobiografií S kým mě bavil svět. První Knihománii inicioval na jaře loňského roku nakladatel a knižní distributor Euromedia Group. Letošní podzimní Knihománie přilákala kolem 250 knihkupců.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!