Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pomohl J. K. Rowlingové pseudonym? Detektivní román se jí vydařil na výbornou

Kultura

  6:00
PRAHA - S prvním románem pro dospělé propadla nejen u literárních kritiků, ale pochvaly se jí nedostalo ani od věrných čtenářů a fanoušků. Možná právě proto se J. K. Rowlingová rozhodla schovat za pseudonym a svou zatím poslední knihu, detektivní román Volání kukačky, napsala jako údajně začínající spisovatel Robert Galbraith. Kniha vychází česky ve čtvrtek 20. února v nakladatelství Plus.

Volání kukačky, kniha, kterou J. Rowlingová vydala pod jménem R. Galbraith foto: Albatros

Je to učebnicový příklad toho, že mít talent nestačí, jelikož prodeje knih stoupají zejména kvůli „dobrému“ jménu spisovatele či spisovatelky. Robert Galbraith byl úplně neznámý autor, bývalý voják, který své zkušenosti zužitkoval do prvotiny s názvem Volání kukačky.

Alespoň takovou identitu vytvořila Rowlingová Galbraithovi. Jeho rukopis dokonce několik nakladatelství odmítlo. Když kniha nakonec spatřila světlo světa, prodalo se za první tři měsíce necelých dva tisíce výtisků. Po odhalení, že autorkou je slavná J. K. Rowlingová, muselo nakladatelství rychle připravit dotisky. Za první týden po vyzrazení se totiž prodalo 18 tisíc kopií.

Prozradil pseudonym Rowlingové, dostal pokutu

 • Tajemství pseudonymu J. K. Rowlingové vyzradil právník Christopher Gossage, který spisovatelku zastupoval.
 • Nejlepší kamarádce své manželky prozradil, že Robert Galbraith neexistuje, a že Volání kukačky vzešlo z pera literární matky Harryho Pottera
 • Gossage se bránil tím, že si myslel, že kamarádce své ženy může plně důvěřovat. Tak však informaci ihned řekla novinám.
 • „Říct, že jsem zklamaná, by bylo slabé slovo,“ okomentovala odhalení Rowlingová. „Toužila jsem vrátit se na začátek spisovatelské kariéry, pracovat bez očekávání a tlaku a dostat nepřikrášlenou zpětnou vazbu.“
 • Rowlingová zažalovala Gossage i ženu, které informaci prozradil. Od soudu odešla s omluvou a odškodněním, jehož částka nebyla zveřejněna a které dostala charita.
 • Za porušení důvěrnosti dostal Gossage pokutu v přepočtu asi 33 tisíc korun (1 tisíc liber), napsal server The Guardian.

Svět alkoholu, drog a sexu

Ostatně ani příběh a prostředí románu Volání kukačky nejsou nikterak objevné. Z balkonu v luxusní londýnské čtvrti Mayfair se zřítí slavná modelka Lula Landryová. Jelikož měla vážné psychické problémy, policie případ uzavře jako sebevraždu. Vždyť ve světě bohatých lidí plném alkoholu, drog a sexu není sebevražda žádnou výjimkou. Lulin bratr John Bristow však silně pochybuje o tom, že by si jeho sestra vzala život. Chce případ znovu prošetřit, a proto si najme soukromého detektiva Cormorana Strikea.

Jak už bylo řečeno, Volání kukačky stojí na stereotypech nejen postav, ale i příběhu, což se ostatně Rowlingové vymstilo u Prázdného místa. Svět londýnské smetánky, která žije neřízeným životem, je sice téma věrné, ale ohrané. Navíc úmrtí Luly Landryové má vyřešit zadlužený detektiv, který má dost problémů sám se sebou. Rozešel se s přítelkyní, přespává v lehce zapáchající a neuklizené kanceláři a také se mu zhoršuje zranění z války, ve které přišel o část nohy. To už také z mnoha detektivních románů známe. Přesto je Volání kukačky výbornou detektivkou.

Rowlingová nepochybně vsadila na jistotu: odpudivý Cormoran Strike vstupuje do oslnivého světa celebrit a velkých peněz. Příběh, ve kterém se střetávají protiklady, je pro čtenáře téměř vždy velmi lákavý. Přesto Rowlingová napsala vyspělý román, jehož postavy jsou hmatatelné, neomezují se jen na slova, která je popisují, nýbrž v příběhu skutečně ožívají. Zvláště Cormoran Strike, postava víc než podivná, bude některé čtenáře štvát, jiným bude naopak imponovat, v každém případě ale zaujme.

J. K. Rowlingová vydá v září knihu pro dospělé čtenáře.

Postava Cormorana Strikea je realistická, Rowlingová svého hlavního hrdinu neidealizuje, což ho dělá více lidským a je lehčí se s ním ztotožnit. Strike naprosto upřímně přiznává, že důvodem, proč přijal případ Luly Landryové, byla lákavá nabídka dvojnásobné mzdy od jejího bratra Johna.

Výpověď pošramocené duše

Navíc je docela dobře možné, že někdo bude na Volání kukačky nahlížet nikoli jako na klasický detektivní román o smrti slavné modelky. Knihu je možné chápat i jako psychologickou výpověď válkou pošramocené duše, která, jak sám Cormoran Strike říká, se potřebuje nejprve srovnat s tím, co se z ní stalo, aby se s tím mohlo srovnat okolí.

Ovšem co je třeba na detektivce opravdu vyzdvihnout a ocenit, je její propracovanost. Z počátečních klišé se Rowlingová pěkně vypracuje na promyšlenou zápletku. Příběh je bohatý na postavy a čtenář by měl sledovat všechny důležité detaily, které mu Rowlingová s notnou dávkou opatrnosti servíruje, přesto je ale srozumitelný a přehledný. A to, zdali vraždil „zahradník“, zkrátka není jasné až do poslední tečky.

Rowlingová se tak detektivním románem Volání kukačky vrátila na svou literární židli, která se pod ní po románu Prázdné místo nebezpečně houpala. Autorka už také ohlásila, kdy vyjde pokračování. V angličtině chystá další příběh Cormorana Strikea nakladatelství Little Brown, a to už na 24. června. A pokud bude druhý díl dobrodružství Cormorana Strikea minimálně na stejné úrovni jako díl první, může Rowlingová směle konkurovat severským detektivkám.

Robert Galbraith: Volání kukačky

 • Autorka: J. K. Rowlingová
 • Přeložil: Ladislav Šenkyřík
 • Počet stran: 480 stran
 • Vydalo: Nakladatelství Plus 2014
 • Doporučená cena: 369 korun

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat