Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Divadlo Ponec uvede hru o vzniku snowboardingu

Kultura

  15:15
PRAHA - O zrodu snowboardingu v Čechách vypráví hra Sněžná revoluce, kterou spolu s profesionálními sportovci nastudoval divadelní soubor Jiná prkna. Premiéru bude mít v pondělí v pražském divadle Ponec.

Ze zkoušek hry Sněžná revoluce foto: ČTK

"Zajímají nás zejména bizarní okolnosti vzniku snowboardingu - pronikání původně amerického sportu a potažmo i životního stylu do normalizačního Československa, neobvyklá kombinace rebelství a domácího kutilství prvních jezdců, kteří si museli prkna vyrábět sami, či kontakt nově vznikajícího trendu s prostředím Krkonoš nasyceným lidovými pověrami, heroickými příběhy a masovou rekreací typu ROH," propagují svou hru na webových stránkách členové souboru.

Režisérka Zuzana Páleníková, která sama je profesionální instruktorkou snowboardingu, čerpala ze skutečných událostí. "Několikrát jsme se sešly s průkopníky tohoto sportu. Dovídaly jsme se zajímavosti a pikantnosti z doby, kdy tito dnes už seriózní pánové řádili jako banda pankáčů," popsala vznik inscenace Páleníková.

Inscenace se odehrává na scéně ve tvaru skateboardové U-rampy. Hra vypráví příběh party kamarádů, kteří v roce 1983 objevují dosud neznámý styl lyžování. Navzdory době, která není nakloněna inovacím a novým myšlenkám, se společně snaží snowboarding prosadit. Ve dvou časových rovinách scénáře se potkává předrevoluční období s jeho ideály a současnost ovládaná rukou trhu. Po roce 1989 začíná na prknech jezdit stále větší počet lidí, z "pankáčské" vzpoury proti konvencím se stává silně komercializovaná zábava.

Hraje i mistr republiky

Do hry byli vybráni herci, kteří museli splnit specifické pohybové, taneční i hudební nároky. Součástí představení je totiž moderní pohybová choreografie s prvky freerunu, street dance a hip-hopu. Na scéně se tak objeví Vladimír Polívka, Jakub Gottwald nebo Pavel Kryl, ženské role obsadily Petra Horváthová a Adéla Petřeková. Soubor byl obohacen o profesionálního snowboardistu Matěje Nováka, který se pyšní titulem mistr ČR v U-rampě a bodoval také v evropském poháru. O akrobatické kousky se postaral Marek Svitek, několikanásobný mistr světa, Evropy i ČR v různých disciplínách kickboxu.

Vizuální stránku inscenace má na starosti scénografka Jitka Nejedlá, dynamický hudební doprovod vytvořila sound designérka Petra Horváthová s přizváním známého DJ Oriona. Premiéra se bude konat v divadle Ponec 20. a 21. února.

Autor: