Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ponrepo dětem - filmový archiv nabízí interaktivní rodinný program

Kultura

  14:00
PRAHA - Zábavně a interaktivně pojatý program určený dětem i jejich rodičům organizuje ve svém kině Ponrepo v Praze Národní filmový archiv. Každou neděli odpoledne se tu promítají celovečerní pohádky, animovaná pásma, archivní němé snímky s doprovodem živé hudby a následný workshopem. Na prosinec je připraven speciální vánoční program.

Ponrepo dětem - interaktivně pojatý program probíhá každou neděli odpoledne v kině Ponrepo foto: NFA

Akce, která má zábavný i vzdělávací charakter, se vyznačuje aktivním zapojením dětí do programu v prostorách tradičního jednosálového kina. Děti se mohou v rámci workshopů naučit základní postupy animace, osahat si rané kinematografické přístroje. Děti uvidí vystoupení živých komiků a klaunů nebo si vychutnají ojedinělou atmosféru němých grotesek v doprovodu piana.

Ponrepo dětem - interaktivně pojatý program probíhá každou neděli odpoledne.

„Workshopy budou mít podobu animační, výtvarné či hudební dílny, výstavy filmových plakátů malovaných dětmi či poznávání historických projekčních přístrojůa návstěvy promítací kabiny,“ řekl koordinátor filmové a audiovizuální výchovy v NFA Jiří Forejt. Jedinečnost programu spočívá podle něj ve výběrů filmů, který garantují filmoví kurátoři a historici NFA, i ve způsobu projekce. Děti se mohou setkat s tradiční projekcí z 35mm kopií a dozvědět se něco o filmové historii.

Koncem roku půjde o moderované pásmo vánočních pohádek, zatímco leden se ponese ve znamení animovaných filmů zemí Visegrádu. Česká animovaná tvorba bude zastoupena výběrem od loutkových snímků až po klasickou ploškovou animaci v období od druhé poloviny 40. až po 60. léta minulého století. Představí se díla Hermíny Týrlové, Václava Bedřicha či Břetislava Pojara. Digitální verze pásma klasické české animace pak vstoupí do českých kin v obnovené premiéře.

Ponrepo dětem v prosinci

Mikuláš, andělé a čerti do Ponrepa zavítají 7. 12. (14:30) na filmovou mikulášskou besídku. 14. 12. (15:00) se bude promítat současný film pro děti Modrý tygr a 21. 12. (15:00) Ponrepo oslaví Vánoce -  kromě pohádek bude pro děti připravena i hudební dílna zaměřená na zpívání koled, a také linorytová dílna, kde si budou moci vyrábět vánoční dárky. Akci doplní výstava filmových plakátů, které vytvořily samy děti.. 

Důležitost a potřebnost filmové výchovy, o kterou pečuje NFA, potvrzuje filmový historik, pedagog a publicista Pavel Bednařík, který je koordinátorem webového portálu www.filmvychova.cz. „Tento portál nabízí základní informační rozcestník s kalendářem akcí, přehledem organizací a metodickými materiály, má sloužit lektorům, učitelům i studentům a jejich rodičům,“ uvedl.

Z filmu Hermíny Týrlové Vzpoura hraček.

NFA nabízí i vzdělávací kurzy pro širokou veřejnost

Archiv nabízí také vzdělávací kurzy pro pedagogy a filmový kurz pro veřejnost. Kurzy nejsou určeny jen pedagogům, kteří by rádi zařadili filmovou/audiovizuální výchovu do výuky, ale také třeba těm učitelům, kteří by chtěli používat audiovizuální ukázky a chybí jim technické a právní know-how. Znalosti v něm naleznou i ti, kteří by rádi v budoucnu filmovou/audiovizuální výchovu vyučovali. Na programu jsou následující okruhy: filmová a audiovizuální výchova v ČR a v zahraničí, základní složky filmu, dějiny českého a světového filmu, film a dějiny, film a literatura, praktické minimum pro práci s audiovizuálním materiálem, jak učit filmovou praxi, filmovou režii a střih. Bližší informace jsou na adrese www.nfa.cz/vzdelavani.

Ponrepo dětem - interaktivně pojatý program probíhá každou neděli odpoledne v...
Z filmu Hermíny Týrlové Vzpoura hraček.
Ponrepo dětem - interaktivně pojatý program probíhá každou neděli odpoledne v...
Ponrepo dětem nabízí také tvůrčí dílny a seznámení s procesem filmování.
Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat