Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poprvé po téměř 150 letech zazněla v Praze Dvořákova opera Alfred

Kultura

  12:00
Operní prvotina Antonína Dvořáka zazněla v Rudolfinu v provedení Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Taktovky se ujal německý dirigent Heiko Mathias Förster. Koprodukční projekt uvedl festival Dvořákova Praha, který se pořádá od 8. do 22. září. Světová premiéra je součástí celoročního mezinárodního projektu Rok české hudby. Z koncertu vznikne také unikátní živá nahrávka.

Koncertní provedení Dvořákovy operní prvotiny Alfred v rámci festivalu Dvořákova Praha foto: Martin Divíšek

Tříhodinová opera Alfred z roku 1870 byla dosud nastudována jen jednou, a to v Olomouci v českém překladu. Ani partitura nebyla za autorova života vydána. Oproti tomu Tragická předehra se běžně hraje a byla i natočena. Náročná skladba dnes zazněla vcelku v německém originále. Originál partitury poskytlo České muzeum hudby.

ČTĚTE TAKÉ

Ačkoli šlo o významnou kulturní událost, koncertní síň se zcela nezaplnila. Koncert ale přilákal pozornost mnoha českých i několika zahraničních médií. Výjimečně se akreditovaly tři desítky novinářů, mimo jiné i hudební publicistka z nejvýznamnějšího německého hudebního časopisu OpernGlas. O koncertu informoval ale i prestižní BBC Music Magazine.

Dvořákovský festival, který se snaží uvádět pozapomenutá díla nejhranějšího českého skladatele, se v cizině výrazně zviditelňuje. Například letošní Dvořákovu cenu plánuje 16. listopadu předat v newyorské Carnegie Hall šéfdirigentovi České filharmonie Jiřímu Bělohlávkovi, jenž tam bude s orchestrem po mnoha letech koncertovat.

Alfred ukazuje Dvořákovu fascinaci Wagnerem

V opeře Alfred se odráží Dvořákova fascinace Schumannem, Mendelssohnem a nejvíce Richardem Wagnerem, a to bohatou harmonií, nekonečnou melodií a využíváním podobných akordů. Výraznou roli hrají také žestě s figuracemi ve smyčcích a sboru. Skladba je výrazně polyfonní. Autor dal vyniknout samostatným hlasům pěvců, kteří dnes odzpívali extrémně těžké party, zejména soprán a tenor. I kvůli tomu hledali pořadatelé převážně německé wagnerovské interprety.

Koncertní provedení Dvořákovy operní prvotiny Alfred.

V pěveckých rolí se tak mimo jiné představili sopranistka Petra Froeseová (Alvina) a Jarmila Baxová (Rowena), tenorista Ferdinand von Bothmer (Harald), barytonista Felix Rumpf (Alfréd) a tenorista Tilmann Unger (Dorset a Bote). Jejich výkony publikum ocenilo dlouhotrvajícím potleskem. Orchestr doplnil Český filharmonický sbor Brno.

Uvedení a nahrávka je koprodukčním projektem Českého rozhlasu, festivalu Dvořákova Praha a společnosti Arco Diva, přičemž každý subjekt se na něm podílí zhruba třetinou. Celkově jeho cena dosahuje 2,4 milionu korun.

Dvořák ve svých 29 letech pro svoji prvotinu sáhl po šedesát let starém německém textu Alfred der Grosse, jehož autorem byl německý romantický básník Karl Theodor Körner. Zajímavostí je fakt, že motiv charakterizující krále Alfreda je téměř totožný s melodií Degeyterovy Internacionály. Degeyter ale napsal Internacionálu až o osmnáct let později.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat