Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pořadatel se omluvil za chybné vyhlášení nejlepšího snímku. Ocenil šarm ‚napálených‘

Kultura

  12:09
LOS ANGELES - Společnost PricewaterhouseCoopers (PwC), která více než 80 let zajišťovala administrativní chod předávání filmových Oscarů, se omluvila za omyl, který poznamenal nedělní ceremonii. Omylem byl při ní za nejlepší film vyhlášen snímek La La Land.

Damien Chazelle pózuje s cenou pro nejlepšího režiséra, kterou získal za film La La Land. foto: AP Photo, Jordan Strauss

Na chybu se sice přišlo rychle, ale to už z pódia tvůrci muzikálu La La Land děkovali. Nejlepším snímkem se stal film Moonlight. „Upřímně se omlouváme (tvůrcům snímků) Moonlight, La La Land, Warrenovi Beattymu, Faye Dunawayové a divákům za omyl při vyhlašování nejlepšího snímku. Moderátoři omylem dostali obálku z jiné kategorie a chyba byla rychle opravena. Zjišťujeme, jak se to mohlo stát, a hluboce se omlouváme. Oceňujeme šarm, s nímž jmenovaní, filmová akademie, (televize) ABC a (moderátor) Jimmy Kimmel situaci zvládli,“ stojí v omluvě firmy PwC.

Přípravy na slavnostní ceremoniál jsou v plném proudu
Viola Davisová získala Oscara v kategorii herečka ve vedlejší roli.

Nejlepší film měli ohlásit Beatty a Dunawayová. Beatty obálku otevřel s textem Emma Stone, La La Land a Dunawayová, se známkami netrpělivosti nad Beattyho váháním, ohlásila La La Land jako nejlepší film.

Stoneová získala Oscara za roli v muzikálu La La Land těsně předtím a ve chvíli mylné ohlášky držela kartu s potvrzením své výhry v ruce.

Podle listu Los Angeles Times existují dvě sady obálek s kartami vítězů ve všech kategoriích. Kožené tašky označené logem PwC s obálkami jsou umístěny každý rok na obou stranách pódia a z nich jsou přidělovány karty moderátorům a těm, kdo ceny vyhlašují. Praxe je osvědčená a slouží k tomu, aby měl večer rychlý a hladký spád.

Beattymu se do ruky dostala zjevně karta, která byla určená pro vyhlašování v kategorii nejlepší herečky. I když se na omyl přišlo záhy, na jevišti už děkoval tým tvůrců filmu La La Land. Producent Jordan Horowitz se však v jedné chvíli chopil mikrofonu a ohlásil: „To byl omyl. Moonlight, lidi, vy jste vyhráli. To není žert,“ řekl.

Meryl Streepová.

Majitelé Oscarů: herečka v hlavní roli Emma Stoneová a herec ve vedlejší roli Mahershala Ali.

Herec Michael Keaton.

Herečka Scarlett Johanssonová.

Podobný případ s chybným vyhlášením vítěze při slavnostním ceremoniálu se odehrál v prosinci 2015 při finálovém večeru Miss Universe. Moderátor soutěže Steve Harvey nejprve chybně vyhlásil za novou Miss Kolumbijku Ariadnu Gutiérrezovou. Pak ale musel přiznat, že došlo k omylu, a jako vítězku jmenoval Filipínku s německými kořeny Piu Alonzovou Wurtzbachovou.

V září 2010 stihla Kelsey Martinovichová, chybně ohlášená vítězka australské televizní reality show Australia’s Next Top Model, pronést i děkovnou řeč. Krátce poté však moderátorka show Sarah Murdochová s omluvou oznámila jiné jméno. Skutečnou vítězkou, o níž v hlasování rozhodli televizní diváci, se tak stala Amanda Wareová.

Zmatky při vyhlašování vítězů zasáhly v minulosti i udílení francouzských hudebních cen NRJ Awards. V roce 2010 byla omylem vyhlášena nejlepší zahraniční kapelou americká skupina Black Eyed Peas. Při ceremoniálu však vyšlo najevo, že namísto amerických hiphoperů měla cenu dostat německá skupina Tokio Hotel.

Stejný incident potkal ceny i o rok dříve, kdy si ocenění za nejlepší mezinárodní skladbu namísto Rihanny omylem odnesla americká zpěvačka Katy Perryová.

Autor: