Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslední rozloučení s Lipským. Na herce vzpomínali i v rodném Pelhřimově

Kultura

  13:47aktualizováno  15:04
PRAHA/PLHŘIMOV - Veřejnost, rodina i herečtí kolegové se v pátek v pražském Divadle ABC naposledy rozloučili s filmovou a divadelní legendou Lubomírem Lipským. Zemřel 2. října ve věku 92 let. Téměř zaplněný sál, kde herec účinkoval více než půl století v desítkách inscenací, uctil jeho památku několikaminutovým potleskem vestoje.

Zemřel herec a komik Lubomír Lipský, bylo mu 92 let

Lidé přicházeli k jevišti, kde byla umístěna rakev s ostatky, postáli chvíli v tichém zamyšlení, mnozí položili květiny. Na hodinovém smutečním rozloučení, které začalo krátce před polednem, se vystřídala na čestné stráži u rakve téměř čtyřicítka herců.

„Lubomír Lipský patřil k gentlemanům staré školy, kteří ctí povinnost, drží slovo a zůstávají věrni svým láskám. Jednou z jeho největších lásek bylo divadlo,“ uvedl v projevu ředitel Městských divadel pražských Ondřej Zajíc. S Lipským podle něj odešel i velký kus Divadla ABC. Při smutečním ceremoniálu, který začal krátce před polednem, se vystřídala v čestné stráži u rakve téměř čtyřicítka herců.

Veřejnost, rodina i herci se v pátek v Praze naposledy rozloučili s filmovou a...
Zemřel 2. října ve věku 92 let.

Pro prezidenta Herecké asociace Jiřího Hromadu byl Lipský inspirátorem nespoutané energie a herecké invence. V projevu připomněl, že Lipský spoluzakládal Hereckou asociaci, kterou nikdy neopustil a byl jejím členem „do posledního dechu“.

Hrál do konce života

Na závěr uctili přítomní v ne zcela zaplněném divadle památku Lipského několikaminutovým potleskem vestoje. Oblíbený herec se svému řemeslu věnoval až do konce života, publikum jej na jevišti mohlo vidět ještě koncem sezony v inscenaci Pan Kaplan má třídu rád.

60 hereckých let a na 300 rolí. Podívejte se na kariéru Lubomíra Lipského

U rakve na katafalku byly věnce rodiny zesnulého i například věnec od Městských divadel pražských, Herecké asociace, Senátu, Státního fondu kinematografie, Divadla Na Jezerce a ministerstva kultury, úřadu vlády. Nechyběl věnec od města Pelhřimova, kde se Lipský narodil.

Naposledy se rozloučit se svým kolegou přišli například herci Luba Skořepová, Ladislav Trojan a jeho syn Ivan, Otakar Brousek, Valérie Zawadská i principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský s manželkou Miluší Šplechtovou, ale také malířka Iva Hüttnerová a předseda Senátu Milan Štěch. Smuteční řeč pronesli mimo jiné prezident Hereckého asociace Jiří Hromada a ředitel Městských divadel pražských Ondřej Zajíc.

Rošťák, který se těšil na jeviště

Brousek zavzpomínal před novináři na Lipského jako na rošťáka, který se těšil vždy na jeviště. Zawadská měla podle svých slov to štěstí, že vedle Lipského mohla stát na prknech, která znamenají svět. „Je vždy těžké vzpomínat na člověka, kterého si nesmírně vážíte a který byl a najednou není,“ řekla s lítostí. Herec Ivan Trojan dodal, že Lipský bude svým nezaměnitelným humorem divadelní scéně chybět.

Chci být pořád ‚in‘, s vnuky jsem hrál v heavymetalové kapele, říkal Lipský

Hrušínský hrál s Lipským 15 let v Divadle ABC a od roku 2005 do letoška v Divadle Na Jezerce. „Nikdy nedal najevo, že ho něco trápí. Myslím, že svých starostí a svého trápení měl v životě hodně, že se mu rány osudu nevyhýbaly,“ řekl Hrušínský.

V sále zazněla píseň Ezop a brabenec od Voskovce a Wericha nebo Šlitrova Krajina posedlá tmou a závěrem v podání herců píseň My Lord z Kaplana. Přítomní na Lipského zavzpomínali i díky záznamu z jeho vtipné rozmluvy o herectví s Miroslavem Horníčkem a Lipského nezapomenutelné děkovné řeči po předání prestižní ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra.

Poslední rozloučení s Lubomírem Lipským proběhne v pátek v Divadle ABC

Lipský ztvárnil více než 200 divadelních rolí a asi stovku filmových. Často se objevoval také v televizi. Mezi jeho nejznámější snímky patří například Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Šest medvědů s Cibulkou, Ať žijí duchové, Saturnin. Skvělý byl i v ženských rolích. V paměti diváků asi navždy zůstane Lipského divadelní kreace v komedii Charleyova teta.

Za své umění byl oceněn také Cenou Františka Filipovského za dabing. V roce 2013 od prezidenta Miloše Zemana převzal Medaili za zásluhy.

S hercem se loučí i rodný Pelhřimov

Pelhřimov vzpomíná na svého zesnulého rodáka, filmového a divadelního herce Lubomíra Lipského. V průjezdu před vstupem do Síně Lipských ve Šrejnarovském domě na Masarykově náměstí je od pátku umístěna kondolenční kniha, kde mohou lidé vyjádřit soustrast. Vstup do síně, jejíž expozice připomíná řadu divadelních a filmových rolí Lubomíra i režisérskou a scenáristickou práci jeho bratra Oldřicha, bude celý týden zdarma. ČTK to v pátek řekla mluvčí pelhřimovské radnice Alexandra Knapová.

Pelhřimovské kino uvede příští týden k uctění památky oblíbeného herce mimořádné filmové představení, vstupné bude symbolické. „Přesné datum, čas a název filmu budou v průběhu tohoto týdne upřesněny,“ uvedla Knapová.

Lipský zemřel v pátek 2. října ve věku 92 let. Během svého života ztvárnil stovky rolí v divadle, filmu i televizi. Do povědomí diváků se zapsal řadou filmových komedií, které režíroval jeho bratr Oldřich, například Šest medvědů s Cibulkou nebo Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Populární byl i díky roli dědy Potůčka v seriálu Tři chlapi v chalupě. Z jeho divadelních rolí patří k nejvýraznějším titulní postava v představení Divadla ABC Charleyova teta, které se dočkalo stovek repríz.

Lubomír Lipský se do svého rodného Pelhřimova vždy rád vracel. Jednou z takových příležitostí bylo natáčení filmového medailonu o něm před několika lety. Ředitel Kulturního zařízení města Pelhřimova Martin Ecler vzpomíná na dobrosrdečnou atmosféru společné práce. „Pan Lipský nechtěl vůbec během natáčení odpočívat, i přes to, že byla zima a sněžilo,“ uvedl Ecler.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

Mohlo by vás zajímat