Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Povede Národní galerii Rösel? Besser váhá

Kultura

  12:27aktualizováno  9. května 13:15
PRAHA - I když výběrová komise doporučila na post generálního ředitele Národní galerie (NG) ekonoma Vladimíra Rösela, ministr kultury Jiří Besser na její názor nedal a kandidáty si ještě pozve na osobní pohovor. Tento týden se sejde Jiřím Fajtem, Markem Pokorným a Vladimírem Röselem. Bývalý poradce Pavla Béma Michail Odarčenko dál nepostoupil.

Národní galerie foto: Lidové noviny

"Ještě zatím nevíme, v jakém pořadí kandidáti ministra navštíví. Konečný verdikt, kdo nakonec stane v čele NG, ale zřejmě do konce týdne ještě nepadle," řekl tiskový mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brundlík.

Výběrová komise minulý týden doporučila jako nejvhodnějšího kandidáta Vladimíra Rösela, druhý nejvyšší počet hlasů obdržel Jiří Fajt, třetí skončil Marek Pokorný a jako nejslabší byl vyhodnocen Michail Odarčenko.

Psali jsme

"Já jsem se podrobně seznámil s hlasováním jednotlivých členů komise. Sledoval jsem, koho preferovali ministerští úředníci, ke komu se naopak přikláněli lidé odborně uměleckého zaměření," uvedl Besser na stránkách ministerstva. Ten se tak sejde se třemi stejnými kandidáty, které mu před rokem doporučil jeho předchůdce Václav Riedlbauch.

"Z dnešního pohledu se mohou zdát moje kroky zbytečné, ale rád bych připomněl, v jaké situaci jsem se rozhodoval. Složka k výběrovému řízení byla vedena pod označením tajné, hlasování komise bylo anonymní, celý postup nebudil příliš důvěru," obhajuje svůj postup Besser.

Nový generální ředitel NG by měl být jmenován k 1. červnu. Dosavadní šéf instituce Milan Knížák ve funkci setrvá zřejmě až do konce srpna. Mezi 1. červnem a 31. srpnem by si měl se svým nástupcem předávat agendu.

Vladimír Rösel (narozen 18. února 1966)

Zakladatel, společník a jednatel společnosti Lombard Advisory Partners, která se zabývá investicemi, správou soukromého kapitálu, restrukturalizací podniků a obchodem s nemovitostmi. Podle obchodního rejstříku je i vedoucím poradenské společnosti v oblasti investic a financí s názvem Fieldstone Private Capital Group - organizační složka, jejímž zakladatelem je stejnojmenná londýnská firma. V 80. letech údajně působil jako lektor v pražské NG, podle galeristy Jiřího Švestky má i zkušenosti z newyorského Guggenheimova muzea, kde byl podle Švestkových slov v době, kdy tato instituce "procházela velkou a zásadní organizační změnou".

Zúčastnil se již minulého konkurzu na šéfa NG, ve svém projektu tehdy zastával názor, že Národní galerie je velmi dobře řízena odborníky a ve svém čele potřebuje spíše manažera či ekonomického ředitele.

Autoři: ,