Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Praha poprvé viděla Waitse

Kultura

  10:44
PRAHA - Fanoušci chraplavého hlasu se včera konečně dočkali: jejich idol poprvé navštívil metropoli a vystoupil v Kongresovém centru. Nenechal si jej ujít ani Václav Havel.

Slavný americký písničkář Tom Waits poprvé pozdravil české publikum. Jeho premiérový koncert před českým publikem si včera nenechal ujít ani bývalý prezident Václav Havel. Druhý koncert čeká diváky dnes.
 
Waits s sebou měl svou aktuální „hvězdnou“ kapelu: Patrick Warren (klávesy), Omar Torrez (kytara a banjo), Vincent Henry (dechy), Casey Waits (bicí, perkuse), Seth Ford-Young (baskytara) a Sullivan Waits (konga a klarinet). V dobré náladě, tmavém obleku a nepostradatelném klobouku předvedl Waits výborný koncert. Energií jen sršel a diváky přiváděl do extáze.

Koncert provázela zvláštní opatření: návštěvníci museli u vchodu ukazovat průkazy totožnosti. Organizátoři totiž zvolili dosud nevídanou formu prodeje vstupenek: na každé je totiž přímo vytištěno jméno jejího majitele a lidé si je mohli zakoupit pouze přes internet. Při vstupu do koncertního sálu se museli pořadatelům prokázat občanským průkazem nebo cestovním pasem. V případě, že vytištěné údaje na lístku nesouhlasily s předloženými dokumenty, pořadatelé zájemce o vystoupení do sálu nepustili.

Organizátoři doporučují návštěvníkům, aby i dnes kvůli složitým kontrolám přišli až s dvouhodinovým předstihem. Ti, kteří jejich pokynu včera uposlechli, ovšem museli v předsálí ještě před kontrolou vstupenek a dokladů déle než hodinu čekat.
Vypadáte dobře, Tome!

Osmapadesátiletý kalifornský zpěvák a herec se v Praze zastavil během turné nazvaného Glitter and Doom. Evropskou část šňůry zahájil před týdnem ve Španělsku a zakončí ji na přelomu července a srpna v Irsku. Dva pražské koncerty jsou jeho jedinými zastávkami ve střední části kontinentu.

Evropskému turné předcházelo také několik koncertních termínů ve Spojených státech a ohlasy na obě šňůry byly nadšené. Waits ve dvou hodinách koncertu mixuje novinky se staršími kousky, nevynechává ani největší hity (Raindogs, Christmas Card from a Hooker in Minneapolis nebo Make It Rain); nejvíce bylo zatím zastoupeno album Mule Variations.

Zajímavá byla i jeho pódiová show: pokud neusedal k některým písním za piano (Innocent When You Dream, Picture in a Frame, Tom Traubert’s Blues), stál zpěvák v prachu a smetí na kraji pódia a při každém dupnutí kolem sebe rozvířil oblaka špíny. Diváci byli nadšení. Přestože cena lístků na koncert byla ve všech státech vysoká (vstupenka do Teatro Degli Arcimboldi v Miláně, kde hrál Waits těsně před Prahou, stála 151 eur), byly všechny termíny turné velmi brzy vyprodány. Na jednu ze tří italských zastávek zamířil i slavný herec Roberto Benigni s Nicolettou Braschiovou a Waits páru věnoval, pochopitelně s komentářem, píseň You Can Never Hold Back Spring.

Waits měl jako vždy v zásobě pár historek a vtipných hlášek, ostatně i pořadatel českého koncertu uvádí, že Tom bude zpívat, hrát na klavír a na kytaru a „dělat vtípky“ s odvoláním na předběžný scénář show. „Vypadáte výborně, Tome!“ křičela na něj fanynka v Miláně. „Však vy taky. Zejména v té tmě,“ suše odvětil Waits.

Nahrávky jak z putyky
Waitsův otec má skotské a irské předky, matka má kořeny v Norsku, oba byli učitelé. Rozvedli se, když mu bylo deset (narodil se 7. 12. 1949 v kalifornském městečku Pomona). Od čtrnácti se protloukal Kalifornií a střídal spousty zaměstnání - hasič, zmrzlinář, taxikář, barman, myl nádobí a auta.

V roce 1973 mu vyšla první deska Closing Time s netypicky téměř folkovým zvukem. Další alba ze 70. let - The Heart of Saturday Night, Nighthawks at the Dinner, Small Change, Foreign Affairs a Blue Valentine - již dávala tušit jedinečnost jeho produkce.

Na albech Swordfishtrombones a Rain Dogs pak rozjel silně experimentální sound. Turné z roku 1997 Big Time zpracoval Jim Jarmusch do netradičního dokumentu. Na posledním albu Orphans (Brawlers, Bawlers, Bastards) z roku 2006 podtrhl Waits účet ze své víc než třicetileté kariéry.

Foto popis| Praha se dočkala. Slavný americký písničkář Tom Waits včera poprvé pozdravil české publikum. Druhý koncert čeká diváky dnes.
Foto autor| Foto LN - Ondřej Němec

Autoři: