Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha povolila býčí zápasy. V Obecním domě

Kultura

  15:00
PRAHA - Býčí zápasy v pojetí předních českých i světových umělců nabídne od 9. prosince výstavní projekt Tauromaquia: Tváří v tvář býku. Svět španělské koridy na výstavě připomene na 200 exponátů.

Italská herečka a přítelkyně Pabla Picassa Lucia Boséová se zúčastnila 8. prosince v Obecním domě v Praze prohlídky výstavy Tauromaquia: Tváří v tvář býku. foto: ČTK

Mezi umělci, kteří se vyjádřili k fenoménu býčích zápasů, patří Pablo Picasso, Francisco Goya, Salvador Dalí, ale i Emil Filla nebo Karel Čapek. Výstava jejich děl v prostorách Obecního domu v Praze potrvá do 3. dubna příštího roku. Spolupořadatelem akce je Galerie Vernon, která pro prostory Obecního domu v minulosti připravila například výstavu děl italského malíře a sochaře Amedea Modiglianiho.

Kurátorkou expozice je Serena Baccaglini, která v minulosti připravila například několik výstav Picassových děl ze sbírky italské herečky Lucie Bosé. Tato dlouholetá Picassova přítelkyně poskytla artefakty i pro pražskou výstavu a bude také čestným hostem zahájení expozice. Zápůjčky olejomaleb, kreseb nebo keramiky do prostor Obecního domu poskytnou galerie z Česka i zahraničí. Největším počtem děl je na výstavě zastoupena Národní galerie, která zapůjčila 29 exponátů - díla od Emila Filly, Jana Konůpka, ale také obraz neznámého autora, který pochází ze 17. století a je tak nejstarším dílem výstavy.

Další díla dorazila do Prahy například z muzea Réattu v Arles, Musée Picasso v Antibes, z galerie Phyllis Lucas v New Yorku, ze soukromých sbírek či z Picassova Musea Casa Natal v Malaze, které zapůjčilo Picassovo dílo do České republiky vůbec poprvé v historii.

Picasso v toreadorském kostýmu

"Býk symbolizuje sílu, statečnost a plodnost. Pro umělce ale neznamenaly býčí zápasy pouze vášnivou podívanou na boj člověka se zvířetem; dávaly jim možnost prezentovat názory," uvádí k výstavě Lada Brůnová z Galerie Vernon. To podle ní platí zejména o Pablu Picassovi: "Tematiku býčích zápasů využil k vyjádření postoje k diktatuře generála Franka. Obrazem Guernica se Picasso snažil upozornit veřejnost na bombardování stejnojmenného baskického města dne 26. dubna 1937. Úchvatné dílo zobrazuje ženu, býka a koně jako děsivé souputníky. Napadený býk symbolizuje ohrožení španělského lidu a jeho síly."

Přípravný karton pro tapisérii Guernica od Pabla Picassa

Návštěvníci výstavy budou mít možnost zhlédnout přípravnou kresbu k tomuto proslulému dílu. "Díky této jedinečné zápůjčce přípravné kresby se návštěvníkům naskytne příležitost vcítit se do Picassových pocitů. Přípravná kresba má totiž stejně impozantní rozměry jako výsledná tapiserie - 7 krát 3,3 metru," uvádí Brůnová. K vidění budou například i vzácné fotografie Picassa v toreadorském kostýmu.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...