Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha rozdala stamiliony. Ubrala Shakespearovi i Semaforu

Kultura

  15:00
PRAHA - Pražští zastupitelé přidělili jednoleté kulturní granty pro letošní rok a víceleté granty pro léta 2014 až 2017. Mezi vybrané příjemce letos vyplatí 300 milionů korun.

Jitka Molavcová a jiří Suchý na jevišti Divadla Semafor foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Milionové dotace dostane třeba Divadlo Komedie nebo uznávané hudební festivaly, jako je Pražské jaro a Dvořákova Praha.

Grantová komise složená z odborníků obdržela žádosti od 832 organizací. "Věnovali jsme mimořádné úsilí, aby členové grantové komise byli skutečně odborníci na svém místě," uvedl pražský radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09). Novotný. Podle něho neexistuje lepší způsob, jak o rozdělení grantů rozhodnout.

S návrhem se ale neztotožnila opoziční ČSSD. "Tento systém ohrozí budoucnost celé řady kulturních projektů, které jsou řadu let pořádány v Praze," řekl zastupitel Lukáš Kaucký (ČSSD). Upozornil na to, že sníženou dotaci dostaly uznávané projekty, jako jsou Shakespearovské slavnosti, jimž klesl příspěvek z loňských 1,5 milionu korun na 100 tisíc korun, nebo festival Mezi ploty místo 750 tisíc korun dostal 300 tisíc korun. Divadlo Semafor si pohoršilo ze 7,5 milionu korun na pět milionů.

Půl milionu pro Febiofest

Praha letos na jednoletých grantech nad 200 tisíc korun podpoří částkou 6,5 milionu Divadlo Komedie, Centrum současného umění DOX dostane 6,6 milionu, festival Pražské jaro 8,9 milionu, projekt Letní Letná 2,8 milionu. Festival United Islands podpoří Praha částkou 1,8 milionu, organizátoři Febiofestu dostanou 500 tisíc korun. Celkově jde o částku kolem 95,4 milionu korun.

Centrum současného umění DOX

S víceletou dotací může počítat Pražská komorní filharmonie, pořadatelé Pražského jara a Dvořákovy Prahy. Dvouletý grant ve výši dvakrát 5,3 milionu korun získá Divadlo Na Fidlovačce. Čtrnácti miliony hodlá město po čtyři roky podporovat činnost Dejvického divadla. Experimentální prostor Roxy/NoD dostane čtyřikrát za sebou 11,5 milionu Kč. Jiným organizacím byl víceletý grant udělen už v minulých letech. Praha každý rok na víceletých grantech vyplatí desítky milionů korun.

Vedení města už loni rozhodlo o tom, že výrazně omezí prostředky vyplácené na kulturu prostřednictvím takzvaného partnerství, o jejichž přidělení rozhodovali výhradně politici. Od letošního roku proto navýšila objem peněz v grantech, o kterých rozhoduje odborná komise.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat