Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha se chystá na Rembrandta, Brno na Rafany

Blízký východ

  16:00
PRAHA/BRNO - Pražské galerie na rok 2012 připravují zejména výstavy současného umění, k vidění ale budou i díla starých mistrů. V Brně patří k očekávaným událostem například výstava skupiny Rafani.

Rembrandt van Rijn: Autoportrét, 1660 foto: Reprofoto

Národní galerie v Praze zahájí novou sezonu výstavou děl ze zlatého věku holandského malířství 17. století, která v Praze představí zápůjčky z řady evropských galerií. Od února by jedním z lákadel této expozice ve Šternberském paláci měla být také díla Rembrandta van Rijna. Národní galerie plánuje také výstavy věnované symbolistnímu a dekadentnímu básníkovi a malíři Františku Kavánovi a českému výtvarnému umění od 80. let minulého století po současnost. Ne všechny prostory NG ale budou v novém roce provozu. "Od konce února bude pro nevyhovující technický stav uzavřena stálá expozice Umění 19. století v klášteře sv. Jiří na Pražském hradě," upozornila mluvčí NG Eva Kolerusová.

Pražská Galerie Rudolfinum novou sezonu zahájí hned dvěma fotografickými instalacemi. Od 22. března bude ve svých prostorách hostit impozantní černobílé snímky průmyslových budov a dolů, které během svého života vytvořili fotografové Bernd a Hilla Becherovi. Protipólem jim pak v malé galerii bude pestrobarevná instalace fotografických děl od íránské umělkyně Shirany Shahbaziové.

Centrum současného umění DOX v Holešovicích nové výstavní projekty chystá už na leden. Jako první budou moci Pražané zhlédnout expozici Silent Village (Ztichlá vesnice), která odkazuje ke stejnojmennému filmu o vyhlazení Lidic umělce Humphreyho Jenningse. Na politické dění pak reaguje výstava Middle East Europe, která podle kurátorů "demonstruje historickou i současnou provázanost Evropy a Blízkého východu".

Expozici Silent Village (Ztichlá vesnice) chystá Centrum současného umění DOX.

V Galerii hlavního města Prahy se výstavy dočká například český sochař Krištof Kintera, který vytváří rozpohybované, svítící či mluvící objekty. Kurátoři návštěvníkům představí nejen jeho nejznámější díla z uplynulých let, ale i jeho současné práce, které dosud nebyly veřejně vystaveny.

Brněnské bienále v novém

Mezinárodní bienále grafického designu a retrospektiva skupiny Rafani patří k očekávaným událostem příštího roku na brněnské výtvarné scéně. Při bienále se zaplní tři paláce Moravské galerie v centru Brna grafickým designem z celého světa. Úspěšné a diskutované Rafany představí Dům umění města Brna, který ovšem příští rok kvůli škrtům v městském rozpočtu čekají také úsporná opatření.

Bienále potrvá od 21. června do 28. října. "Jubilejní 25. ročník nabídne řadu novinek - tou nejdůležitější bude to, že bienále bude poprvé ve své historii otevřeno všem výstavním kategoriím," uvedla mluvčí Moravské galerie Martina Vašková. Zrušení kategorií, které se dosud pravidelně střídaly, umožní prezentovat v soutěži bez formálního omezení ty nejzajímavější ukázky grafického designu z uplynulého období.

K dalším projektům Moravské galerie patří výstava o jednom ze zakladatelů české moderní architektury Janu Kotěrovi, jejímž dějištěm se stane rekonstruovaná vila Dušana Jurkoviče v Žabovřeskách. Výstava, která začne 29. března, tak postaví vedle sebe díla Kotěry a Jurkoviče jako tvůrců, kteří každý svým vlastním způsobem ctili lidové umění jako důležitý inspirační zdroj moderní architektury a uměleckého řemesla.

Interiér zrekonstruované Jurkovičovy vily

K vrcholům nadcházejícího roku v Domě umění se zřejmě zařadí expozici umělecké skupiny Rafani. Jde částečně o první kurátorskou retrospektivu, částečně o nový projekt pro Dům umění. Výstava začne na konci června. Do té doby se mohou příznivci Domu umění těšit na další výstavy českých i zahraničních umělců. Od konce února do začátku března představí Dům umění ve společné expozici Brňana Pavla Hayeka a Vídeňana Otto Zitka, poté své výstavní síně propůjčí slovenské vizuální umělkyni Iloně Némethové nebo jejímu krajanovi Radovanu Čerevkovi, jenž prostřednictvím různých médií zkoumá aktuální společenské a politické jevy.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...