Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha uvidí Rembrandta z amsterdamského muzea

Kultura

  15:25
PRAHA - Reprezentativní soubor 120 obrazů holandských mistrů 17. století včetně dvou originálních maleb slavného Rembrandta van Rijna bude k vidění na výstavě ve Šternberském paláci v Praze.

Kurátorka Anja Ševčík představila 10. prosince v Praze portrét Jaspara Schadeho od nizozemského malíře Franse Halse při příležitosti přípravy výstavy Rembrandt & Co. foto: ČTK

Výstava s názvem Rembrandt & Co. - Příběhy umění ve století blahobytu začne 10. února. Společně s nejvýznamnějšími holandskými díly ze sbírek NG budou uvedeny i zápůjčky ze zahraničí. "Nejvýznamnější ze zapůjčených obrazů bude Rembrandtův Muž v orientálním kostýmu z fondu Rijksmusea v Amsterdamu," řekla dnes novinářům kurátorka výstavy Anja Ševčíková.

Obraz, namalovaný v roce 1635, zachycuje stejného muže, kterého Rembrandt zpodobnil na slavném Učenci v pracovně. "Ten je v držení pražské Národní galerie. Po staletích se tak ocitnou vedle sebe dvě díla, spojená osobami autora i modelu," uvedla kurátorka. Další unikátní dvojicí obrazů budou portréty samotného Rembrandta a jeho ženy, jak je vymalovali mistrovi žáci.

Mistr a spol.

"Název uvádí na scénu nejznámějšího holandského malíře 17. století, který bude středobodem výstavy. Lehce ironický název 'And Company' ukazuje, že i v Rembrandtově ateliéru vznikala díla manufakturním způsobem, že Rembrandt byl nejen geniálním malířem, ale také podnikatelem, který ve své době produkoval velkoprodukci obrazů," říká ředitel sbírky starého umění Národní galerie Vít Vlnas.

Rembrandt ve světě a v Česku

Podle znalců umění existuje ve světě asi 650 děl, které se připisují největšímu holandskému mistru. Stoprocentní pravost byla prokázána asi u tří stovek z nich. NG se snažila získat "svého" Rembrandta už v 19. století, tehdy se ale ukázalo, že šlo o obraz jednoho z žáků. V roce 1923 dostala galerie dílo, které nese autentickou Rembrandtovu signaturu. "Jde ale o obraz z mistrova ateliéru, který skutečně podepsal, aby ho verifikoval jako ateliérovou práci," vysvětlil Vlnas. Svého pravého Rembrandta získala NG až v roce 1945 z Nostické sbírky; jde právě o zmíněný obraz Učenec v pracovně z roku 1634.

Ve druhém patře Šternberského paláce, který byl kvůli výstavě revitalizován, budou od února do 27. května k vidění obrazy zapůjčené z Lobkowiczké sbírky, z Oblastní galerie v Liberci, ale také z berlínské či brunšvické galerie.

Výstavou se završí pětiletý proces, v rámci kterého byl celý soubor holandských mistrů z NG zrestaurován a zkatalogizován. Sbírka holandského malířství "zlatého věku" je nejpočetnějším a nejcennějším souborem starého evropského umění, který NG spravuje, připomněl ředitel NG Vladimír Rösel. Z kolekce, která zahrnuje téměř 600 maleb, mohli vidět návštěvníci stálé expozice asi jen desetinu.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!