Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražská Ypsilonka oslavila 45 let. V uzavřené společnosti

Kultura

  22:05
PRAHA - Sál pražského Studia Ypsilon do posledního místa zaplnili současní i bývalí členové této populární pražské scény, aby si v jednom pro veřejnost uzavřeném večeru připomněli nejdůležitější momenty z pětačtyřicetileté historie. Sled připravených i nepřipravených vystoupení občas doplnil dramaturg a divadelní teoretik Zdeněk Hořínek, který tu jako autorský herec často hrával.

Pražské Studio Ypsilon oslavilo pětačtyřicáté výročí foto: ČTK

Program, jehož hodinový záznam odvysílá na Silvestra Česká televize, považuje umělecký šéf a zakladatel této scény Jan Schmid za dárek "Ypsilonky Ypsilonce". Pozval všechny, kteří se v minulosti na vývoji této scény podíleli. "Ať už s námi spolupracovali herecky, režisérsky, scénograficky nebo dramaturgicky," uvedl. Souborem prošlo na 90 lidí, zhruba čtyři desítky na této akci participovaly.

Pražské Studio Ypsilon oslavilo pětačtyřicáté výročí

Struktura tříhodinového pořadu odpovídala večerům na přidanou, které tu mají tradicí. Zejména hudební výstupy z dřívějších inscenací z jeviště zazněly živě. Obrazové ukázky starších představení připomněly i ty, kteří herecký svět opustili.

Na pódiu excelovali vedle Schmida například Jiří Lábus, Martin Dejdar, Marek Eben, Petr Vacek, Jan Jiráň, ale i Ondřej Havelka, Luděk Sobota, Lenka Termerová, Jiří Štědroň, Miroslav Vladyka, Arnošt Goldflam, Václav Helšus, Ladislav Gerendáš, Jiří Schmitzer, Lilian Malkina a Jaroslava Kretschmerová.

I Prodaná nevěsta
Zazněly také ukázky ze současných inscenací včetně veleúspěšné úpravy Prodané nevěsty. S podtitulem Pojď domů, ona brečí loni v únoru oslavila 350. reprízu a od premiéry v červnu 1996 byla uvedena na zájezdech od Tchaj-wanu přes Jihoafrickou republiku, Finsko a Rusko až po Egypt. Schmid byl oceněn za režii, Miroslav Kořínek dostal za hudební adaptaci a nastudování cenu hudebních a operních kritiků. Na Tchaj-wanu se v roce 1997 s nečekanou popularitou setkal Jiří Lábus. Hraje Kecala, ale v ulicích se prý k němu hlásily děti jako k Rumburakovi.

"S některými lidmi se vždycky domluvíte a s některými ne. Základ je slušný člověk, být osobnost a mít talent. Ideální je, když je nějaká shoda mezi osobními postoji, názory na život a smyslem i způsobem divadelní práce," vysvětluje Schmid, proč se mu podařilo shromáždit tolik významných osobností a vést je. Přiznal, že 45. výročí oslavují trochu opožděně, snad z pověrčivosti, protože v Liberci začali hrát už v roce 1963 a první inscenace Encyklopedické heslo XX. století měla premiéru o rok později. Podle něj jde o součást mystifikace, s níž Ypislonka po léta pracuje.

Sympozium i happeningy
Během listopadu připomenou výročí divadla netradiční sympozium, oblíbené Večery pod lampou a happening takzvané mladé Ypsilonky. V polovině prosince otevřou v galerii Sovovy mlýny na Kampě výstavu Schmidových divadelních plakátů. Její součástí bude křest kalendáře i netradiční "vánoční večery".

Schmid s dramaturgem Jaroslavem Etlíkem připravují monografii. Zmapuje vše, co se této scény týká, vyjde v polovině ledna.

Autor:

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...

Mohlo by vás zajímat