Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražské části nabízejí adventní koncerty, od klasiky po rock

Kultura

  17:00
PRAHA - Jednotlivé městské části hlavního města Prahy chystají pravidelné adventní koncerty, jejichž hudební nabídka bude velmi pestrá - od klasiky a vánočních písní po jazz nebo rock. Koncerty proběhnou na radnicích, v kostelech i na náměstích.

Adventní koncert proběhne také 13. prosince na t na Staroměstské radinici. foto: Prague City Tourism

V Libeňském zámku se první adventní koncert uskutečnil už v úterý 24. listopadu, kdy zahrálo vokální duo Two Voices. Dále se návštěvníci mohou Bennewitzovo kvarteto, které vystoupí 1. prosince se skladbami Smyčcový kvartet č. 14 d moll „Smrt a dívka“ od France Schuberta a Smyčcový kvartet Es-dur, op. 60 č. 3.od J. L. Dusíka. Třetím adventním koncertem v Libni bude 8. prosince vystoupení souboru Musica Dolce Vita, který zahraje písně z nového titulu Adventní kalendář, který je sestaven z 24 skladeb (na každý předvánoční prosincový den je určena jedna). Posledním koncertem bude vystoupní Kühnova dětského sboru 15. prosince - na programu bude Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby.

Každý předvánoční týden se mohou na adventní koncert těšit také obyvatelé Prahy 4, 5, 6 a 17. Na Nuselské radnici se bude koncertovat ve čtvrtek. Jako první vystoupil 26. 11. Jaroslav Krček se souborem Musica Viva, 2. prosince to bude kytarista Lubomír Brabec, poté Jiří Pospíšil s lidovými písněmi s vánoční tematikou a nakonec sólistky Národního divadla sestry Jana a Hana Jonášovy se smyčcovým kvartetem, na programu bude hudba starých mistrů a české i evropské koledy (16. prosince).

Praha 5 chystá koncerty ve smíchovské galerii Portheimka. První adventní neděli vystoupí studenti pražské konzervatoře, druhou kapela Doodles, třetí Pražákovo kvarteto a čtvrtou opět konzervatoristé. Koncerty v Řepích bude hostit kostel svaté Rodiny v areálu kláštera boromejek. První neděli zazpívá břevnovský chrámový sbor Rybovu Českou mši vánoční, druhou zazpívá dětský sbor Radost Praha a dívčí komorní pěvecký sbor Puellae, třetí zahraje orchestr Archioni Plus a čtvrtou soubor zobcových fléten Siringa.

Břevnovský chrámový sbor na Vítězném náměstí

Praha 6 pak připravuje koncerty na pátečních farmářských trzích na Vítězném náměstí, mimo jiné na nich vystoupí například břevnovský chrámový sbor. Další vánoční hudbu si mohou obyvatelé Prahy 6 poslechnout i v Písecké bráně. Ve druhém adventním týdnu bude adventní koncert také v kostele svatého Klimenta v Kostelní ulici v Praze 7, od dalšího týdne v kostele svatého Antonína na Strossmayerově náměstí.

Některé městské části připravují alespoň jeden předvánoční koncert. V Praze 2 bude před Vánocemi koncert studentů ZUŠ Lounských 3. prosince na Novoměstské radnici. Vinohradský kostel Nejsvětějšího srdce Páně bude hostit 7. prosince koncert Collegia 1704, náměstí Jiřího z Poděbrad pak předvánoční vystoupení kapel Blue Effect a Pískomil se vrací.

Praha 12 zve občany první adventní neděli do opraveného Viničního domku, výtěžek z vystoupení písničkáře Pavla Volodkoviče půjde na podporu sdružení Modrý klíč pracující s postiženými. Na radnici ve Stodůlkách vystoupí Eva Emirgerová 7. prosince s jazzovým vánočním koncertem. Na Černém mostě v Galerii 14 vystoupí ve středu 9. prosince Malá česká muzika Jiřího Pospíšila s lidovými písněmi a renesanční a barokní hudbou.

Adventní koncert na Staroměstském náměstí organizuje také Pražská informační služba – koná se v neděli 13. prosince v 17.00 a 19.00 hodin v Jiříkově síni Staroměstské radnice, kde tradiční i méně známé vánoční skladby zazní v podání profesionálního smyčcového kvarteta Kvintesence Quartet. Účastníkům koncertu bude před zahájením vystoupení umožněn volný vstup do všech reprezentačních sálů historické radnice.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat