Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražské jaro dnes nabídne chorály mezi lokomotivami

Kultura

  12:30
PRAHA - Koncert 68. ročníku festivalu Pražské jaro se dnes uskuteční v netradičních prostorách v Národním technickém muzeu v Praze.

Schola Gregoriana Pragensis foto: MAFRA - Ladislav Němec

Mezi exponáty ve svých charakteristických hábitech vystoupí soubor Schola Gregoriana Pragensis pod uměleckým vedením Davida Ebena. Základem koncertu s názvem Člověk putující (Homo viator) budou gregoriánské chorály.

Vystoupení Schola Gregoriana Pragensis bude kombinováno s mluvenými vstupy Ebenova bratra Marka. Koncert naváže na loňský ročník Pražského jara, kdy na stejném místě Agon Orchestra pod vedením Petra Kofroně připomněl 100. výročí narození a zároveň 20. výročí úmrtí průkopníka nové hudby a estetiky Johna Cage.

Hledání směru

Zvolené téma cesty v případě letošního programu Člověk putující podle tvůrců vyjadřuje odvěkou proměnlivost lidské existence a hledání jejího směru a smyslu. Vedle středověké hudby během večera zazní verše Lawrence Ferlinghettiho a Vítězslava Nezvala nebo texty Antoine de Saint-Exupéryho a Pavla z Tarsu.

Letošní Pražské jaro 12. května ve Smetanově síni Obecního domu tradičně zahájil koncert s cyklem symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Přednesl ho Filharmonický orchestr francouzského rozhlasu pod vedením Petera Oundjiana.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat