Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Pražské jaro zakončila Česká filharmonie se sólistou Petrem Nekorancem

Pražské jaro foto: ČTK

PRAHA - Koncert České filharmonie pod taktovkou Marka Wiggleswortha se sólistou Petrem Nekorancem v Obecním domě zakončil 76. ročník festivalu Pražské jaro. Vystoupení bylo jedním ze šesti, které se mohly uskutečnit s obecenstvem v sále. Další zájemci mohli koncert bezplatně sledovat na webových stránkách festivalu.
  11:00

„Vystoupit na Pražském jaru v roce, kdy se musí zhojit tolik ran, je něco mimořádného. Musíme znovu získat důvěru, důvěru, kterou může inspirovat umění. Festival Pražské jaro měl vždy víru v budoucnost. V současné době ji s ním musíme sdílet víc než kdy jindy,“ uvedl britský dirigent Wigglesworth.

Podle Wiggleswortha pandemie ukázala, že lidé nedokážou přežít, aniž se o některé věci dělí. „A kulturu sdílíme všichni. Festivaly jako Pražské jaro teď mají jedinečnou příležitost nás zase spojit,“ zdůraznil.

Program na úvod nabídl 2. větu Symfonie č. 3 Gustava Mahlera s názvem Co mi vyprávějí květiny na louce v úpravě Benjamina Brittena. Třetí symfonii upravil Britten pro malý orchestr roku 1941 na popud vydavatele Erwina Steina v době, kdy se nacionální socialisté snažili vymazat Mahlerovo jméno z dějin hudby. 

Stein uprchl před nacisty do Velké Británie, kde pokračoval ve vydávání děl v Německu zakázaných skladatelů. Brittenova úprava Mahlerovy symfonické věty zůstává věrná originálu, menší obsazení však dílu dodává větší intimitu.

V podání Nekorance poté zazněl Brittenův písňový cyklus Les Illuminations na texty francouzského básníka Arthura Rimbauda pro vyšší hlas a smyčcový orchestr, který obecenstvo odměnilo dlouhotrvajícím potleskem. Tenorista Nekoranec patří na mezinárodní koncertní a operní scéně k nejvýraznějším pěvcům mladé generace. 

V letech 2014 až 2016 byl členem Bavorské státní opery v Mnichově a jejího operního studia, kde vytvořil řadu rolí, včetně titulních postav v operách Hrabě Ory Rossiniho a Albert Herring Benjamina Brittena. Je také držitelem ocenění Classic Prague Awards 2017 v kategorii Talent roku.

Po pauze Česká filharmonie provedla Symfonii č. 6 F dur Pastorální Ludwiga van Beethovena, která se pěti větami místo obvyklých čtyř formou přiblížila struktuře antického dramatu o pěti dějstvích.

Letošní festival Pražské jaro 12. května ve Smetanově síni Obecního domu v Praze tradičně otevřela Má vlast Bedřicha Smetany, tentokrát v podání souboru Collegium 1704. V koncertní síni mohli být výjimečně přítomni diváci. Pražské jaro ve svém aktualizovaném programu 76. ročníku nabídlo 23 koncertů on-line, šest z nich včetně závěrečného bylo možné uspořádat za přítomnosti publika. Loňský ročník se kvůli opatřením proti šíření koronaviru konal jen on-line.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat