Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pražské sochy si od pondělka budou číst

Kultura

  12:00
Městská knihovna v Praze mění vybrané pražské sochy na čtenáře. Knihu dostane do "rukou" řada skulptur na veřejných prostranstvích, včetně obřích Miminek výtvarníka Davida Černého na Kampě.

Miminka Davida Černého. Jejich příbuzní na Kampě dostanou knihy. foto: archiv LN

Akce je součástí projektu knihovny Praha město literatury, který má za cíl vnést do pražských ulic knihy a čtení v různých podobách a souvislostech.

Černého kontroverzní bronzové sochy obřích mimin bez obličejů u Musea Kampa se do knih začtou v pondělí 7. listopadu. V průběhu dalších dnů a týdnů je pak bude následovat další zhruba desítka vybraných soch nejen v centru města, ale i na jeho periferii. "Konkrétně v Praze 11, kde se vyskytuje velké množství plastik ukrytých mezi paneláky, které by chtěl projekt tímto také trochu zviditelnit," uvedla mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková.

Řekni mi, co čteš

Sochy dostanou do rukou knihy, o kterých si organizátoři projektu myslí, "že by je rády a s chutí přečetly". Černého miminům dokonce titul podle svých oblíbených knih z dětství vybrali primátor hlavního města Bohuslav Svoboda, ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák a jeden z partnerů projektu - nakladatelství Albatros.

Součástí projektu byly v uplynulých týdnech například i instalace reproduktorů do vybraných parků v metropoli, kde zněly oblíbené české audioknihy. Pražané se s netradičními literárními akcemi mohli setkat také v metru, kde probíhala veřejná čtení knih od předních tuzemských spisovatelů.

Kromě propagace české literatury má projekt za cíl také podpořit snahu města získat prestižní titul Kreativní město literatury, který uděluje organizace UNESCO. Volba by se měla konat na jaře příštího roku. V minulosti titul získal například skotský Edinburgh, irský Dublin, australské Melbourne či Iowa ve Spojených státech.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!