Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Restaurovaný Bergman i severské filmové novinky, to bude přehlídka Scandi

Kultura

  6:00
Od 14. do 18. ledna představí nová filmová přehlídka Scandi vybrané novinky kinematografií Dánska, Švédska, Norska, Finska a Islandu. Celkem dvacet filmů budou tvořit úspěšné snímky z posledních let, ale i pětice restaurovaných filmů švédského klasika Ingmara Bergmana.

Z filmu Roye Andersonna Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě. foto: Scandi

Filmy budou uvedeny v pražských kinech Lucerna a Evald, v Brně v kino Art, v ostravském Minikině, chomutovském Světš a v kině Centrum v Havářově. 

Z filmu Lví srdce o radikálním neonacistovi, jehož životní postoj znejistí...
Z filmu Scény z manželksého života Ingmara Bergmana

Přehlídku zahájí premiéra filmu Roye Andersonna Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě, který si odvezl cenu Zlatý lev z festivalu v Benátkách 2014. Tento film je třetím, závěrečným filmem Anderssonovy trilogie o lidském bytí, v níž se snažil vytvořit napětí mezi banalitami a podstatnými věcmi, mezi komickým a tragickým – ukázat protichůdnost a dynamickou povahu existence, zatímco formuje myšlenku, že lidský druh potenciálně směřuje k apokalypse, ale také že její výsledek máme ve svých rukách. Brilantně absurdní příběhy o lidském žití překvapí, dojmou a inspirují k úvahám.

Uveden bude také film O koních a lidech, debut islandského režiséra Benedikta Erlingssona, který byl na programu lońského karlovarského festivalu. Snímek vyprávěný z pohledu koně získal řadu filmových ocenění, včetně Ceny diváků a Ceny FIPRESCI z filmového festivalu v Göteborgu 2014, Ceny KUTXA z San Sebastiánu 2013 a šesti isladnských cen Edda Award.

Z filmu Scény z manželksého života Ingmara Bergmana

My jsme nejlepší! je novinkou slavného švédského režiséra Lukase Moodyssona, který tentokrát přichází s příběhem o dospívání, síle přátelství a nesmrtelnosti punku. Snímek zasazený do Stockholmu 80. let vypráví o třech třináctiletých dívkách, které se všem ukázat, že punk stále žije.

Setkání s legendou světového filmu přinesou projekce zrestaurovaných filmů Ingmara Bergmana – oscarový snímek Fanny a Alexander, Sedmá pečeť, Lesní jahody, Scény z manželského života a Podzimní sonáta.

Autor: