Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přehlídku elektronické hudby Lunchmeat Festival zahájí originální laserová projekce

Kultura

  14:00
PRAHA - Budovu Českého muzea v úterý 15. září ozáří a ozvučí projekt německého audiovizuálního umělce Roberta Henkeho. Jeho projekt Lumiére II., sestávající z kompozice pro čtyři lasery a zvuk, zahájí přehlídku elektronické hudby Lunchmeat Festival.

Robert Henke : LumiereII foto: Anna Katharina Scheidegger

Hudebník, profesor na prestižní Universität der Künste v Berlíně, vizionář a průkopník v oblasti propojování hudby s projektovanými světelnými obrazy Robert Henke zahájí festival svou speciální opening show v dosud pro podobný účel nikdy nevyužité budově Českého muzea hudby.

Robert Henke

Německý umělec stál v roce 2001 u zrodu zásadního hudebního softwaru Ableton Live, který radikálně ovlivnil proces produkování elektronické hudby a následně i podobu živých vystoupení mnoha umělců. K jeho uživatelům se řadí například Underworld, Daft Punk, Flume a řada dalších. Robert Henke je nicméně typickým vývojářem, který ve své práci nezůstává na jednom místě a neustále hledá nové způsoby hudebního a vizuálního vyjadřování. Výsledkem jeho aktuální práce je projekt Lumiére II.

„Výkonné lasery pružně vykreslující tvary a spojující body v prostoru společně s přesně synchronizovaným sledem zvuků vytváří vjem absolutní synestesie. Dokonalé geometrické obrazce kontrastují s plovoucími organickými strukturami a působí tak jako archaický znakový systém neznámé kultury, komunikující pouze pomocí světelných stop – místy ohromný a ohromující, jindy křehký a delikátní,“ přibližuje Henke podobu svého nejnovějšího počinu, se kterým se už letos mimo jiné představil ve věhlasném francouzském muzeu Centre Pompidou.

Robert Henke : LumiereII
Robert Henke : LumiereII

V Praze uvede Robert Henke ve světové premiéře speciální verzi kompozice Lumiére II, kterou vytvořil přesně na míru pro specifický prostor historické budovy Českého muzea hudby.

Lunchmeat Festival dlouhodobě sleduje zahraniční klubovou scénu a pravidelně přivádí do České republiky jak respektované, tak perspektivní méně známé umělce. „Čím dál tím častěji jsme si začali uvědomovat, že způsob, jakým je dnes prezentována a konzumována velká část klubové elektroniky, připomíná cestu rychloobrátkového zboží. Přáli bychom si proto, aby tady Lunchmeat Festival byl pro ty, kdo chtějí dávat pozor – nejen na to, co zrovna letí kolem,“ říká Jakub Pešek, ředitel Lunchmeat Festivalu.

Autor:

Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko
Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko

20. ledna, den, kdy má svátek Sebastián. Krásné a nepříliš časté chlapecké jméno, nad kterým možná maminky dlouze přemýšlely. Nebo padlo na první...

Mohlo by vás zajímat