Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Premiéru ve Stavovském bude sledovat i ředitel slavné La Scaly

Kultura

  12:00
PRAHA - Opera Josefa Myslivečka Olimpiade se na jeviště vrací po 234 letech od poslední reprízy, která se odehrála v roce 1778 v Neapoli. V pražském Stavovském divadle zazní poprvé v historii.

Plakát k inscenaci Myslivečkovy opery Olimpiade foto: ND

Učil i Mozarta

Josef Mysliveček (1737-1781) patří mezi nejslavnější evropské operní skladatele své doby, byl jedním z učitelů a zdrojů inspirace Wolfganga Amadea Mozarta, génius svými současníky nazývaný Il divino Boemo, Božský Čech. Opera Olimpiade z roku 1778 je jednou z nejuznávanějších Myslivečkových oper vůbec, oslavovaná tehdejším publikem i kritikou.

Na dnešní premiéru opery Olimpiade Josefa Myslivečka ve Stavovském divadle přijíždí také ředitel operního domu La Scala v Miláně Stéphane Lissner, který bude od roku 2015 působit ve funkci ředitele Opéra National de Paris.

Opera Olimpiade se na jeviště vrací po 234 letech od poslední reprízy, která se odehrála v roce 1778 v Neapoli. V pražském Stavovském divadle zazní poprvé v historii. První premiéra je na programu 2. května, druhá premiéra 5. května a repríza 6. května.

„Josef Mysliveček patřil k nejúspěšnějším operním skladatelům své doby,“ říká iniciátor projektu, dirigent Collegia 1704 Václav Luks. "Věřím, že oživení opery Olimpiade napomůže návratu Josefa Myslivečka do povědomí veřejnosti jako skladatele, kterému náleží čestné místo mezi největšími v dějinách hudby."

Autor:

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...