Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Premiéry: Al Pacino jako stárnoucí rocker i černá komedie Slepá

Kultura

  6:00
Do kin vstupuje tento týden norský snímek Slepá, který do české distribuce vybrali sami diváci v projektu Scope50. Dalšími novinkami jsou Druhá míza o comebacku hudební hvězdy s Alem Pacinem v hlavní roli, komedie Špión s Judem Lawem, domácí pohádka Sedmero krkavců či dokumentární pohled do světa módy Dior a já.

Al Pacino ve filmu Druhá míza. foto: Reprofoto

Film Slepá je celovečerním debutem norského režiséra Eskila Vogta, který si vybral ne zcela obvyklé téma pro částečně komediální žánr. Jeho film vypráví o Ingrid, která po náhlé ztrátě zraku objevuje zákoutí vlastní představivosti, plné lásky, touhy i obav. Snímek, představený na festivalech v Sundance i v Berlíně slibuje bohatou vizualitu, erotiku i absurdní humor.

Z filmu Slepá.

Zajímavostí je, že tento film byl do české distribuce vybrán v rámci projektu Scope50, v jehož rámci mohla padesátka filmových nadšenců, kterí se do projektu přihlásili, rozhodnout, který evropský film vstoupí do české kinodistribuce. Účastníci vybírali z desítek filmů. „Chceme do procesu vtáhnout diváky a dát jim šanci rozhodnout, který snímek chtějí v kinech vidět,“ vysvětluje záměr Ivo Andrle z distribuční společnosti Aerofilms, která je jedním z šesti iniciátorů Scope50.

Druhá míza Dannyho Collinse

Píšou se 70. léta minulého století a poněkud vyžilý rocker Danny Collins (AL Pacino) je zláštní náhodou vyburcován ze své letagrie. Jeho manažer (Christopher Plummer) totiž odkryje 40 let starý nedoručený dopis, který Dannymu napsal John Lennon. Píše v něm: ,,Zůstaň věrný sám sobě. Zůstaň věrný své hudbě.“ Chce mu tak podat pomocnou ruku v zorientování se v širých vodách slávy a úspěchu, v tom, co sám prožil. Na základě dopisu se Danny rozhodne zabrzdit svůj dosavadní životní styl a dá se na cestu k znovuobjevení své rodiny a hledání pravé lásky... Film byl částečně inspirován skutečnou událostí, John Lennon kdysi takový dopis opravdu napsal, osobnost Dannyho Collinse je ovšem zcela fiktivní.

Sedmero krkavců: Nemcová podle Nellis

Do českých přibyla další pohádka, tantokrát v režii Alice Nellis. Ta se obrátila k předloze v podobě klasické pohádky Boženy Němcové „Sedmero krkavců“. Mladá dívka Bohdanka (Marta Issová) v ní musí zachránit své bratry a zbavit je prokletí, které na ně před lety uvrhla jejich matka. Cesta k záchraně bratů je ale dlouhá a komplikovaná - Bohdanka dostane od čarodějky radu, že musí svým bratrům ušít košile, a to ne ledajaké. Musí sama bez pomoci natrhat kopřivy, zpracovat vlákna, utkat látku a ušít každý steh. Bohdanka se vydává na dlouhou cestu za záchranou svým bratrů..

Dior a já: pohled do světa módy

Jediným dokumentem v nejnovější filmové je francouzský snímek Dior a já, který nahlíží do mýty opředeného světa módního domu Christian Dior. Nový kreativní ředitel Raf Simons zde právě připravuje svoji zcela první kolekci haute couture, se kterou musí přesvědčit celý svět o své vizi a vyrovnat se s odkazem slavného zakladatele značky. Režisér Frédéric Tcheng se snažil zachytit křehký proces kreativní tvorby a ukázat, že práce na kolekci je dílo celého týmu -  od samotného návrháře, přes neúnavné švadleny až po ředitele společnosti.

Dior a já - pohled do zákulisí vzniku módní kolekce.

Špiónská komedie a pokračování strašidelné ságy Insidious

V komedii z prostředí CIA se vše točí kolem agentky Susan (Melissa McCarthy). Ta původně agentkou vůbec nebyla, protože jako analytička jen málokdy opustila svůj psací stůl a počítač a zbožně hleděla na akčního kolegu, špičkového agenta Bradleyho (Jude Law). Když ale okolnosti a mnoho nečekaných komplikací zároveň zavelí, rozhodne se vedení vyslat do terénu právě Suzan. Ta je však typem agenta, který v sobě spojuje Ramba a komisaře Clouseaua, takže je na maléry zaděláno...  

Melissa McCarthy a Jude Law ve filmu Špióni.

Třetí kapitolu děsivé hororové série Insiduous tentokrát napsal a režíroval její spolutvůrce Leigh Whannell. Filmový prequel situovaný do doby před strašidelnými zážitky rodiny Lambertů divákům odhaluje osudy nadané jasnovidky Elise Rainierové (Lin Shaye), jež se po jistém váhání rozhodne pomocí svých schopností kontaktovat mrtvé, aby tak pomohla mladé dospívající dívce (Stefanie Scott), kterou si vybrala za svůj cíl nebezpečná nadpřirozená bytost.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!